| anonim_4396 a întrebat:

De ce un rege nu se poate casatori decat la varsta de 18 ani

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Din fericire pentru toata lumea legal pe te poti casatori doar dupa ce esti major - 18 ani la noi. Casatoriile ce se mai fac la noi intre copiii minori ai comunitatii rrome, nu sunt nici legale, nici sanatoase, sunt doar traditionale.

2 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Din acelasi moti pentru care un om normal nu se poate casatori inainte de 18 ani, este ilegal. Totusi, acest lucru nu este valabil peste tot, sunt tari unde casatoriile dintre minori sunt acceptate (unele tari musulmane).

| stefybx a răspuns:

Vârsta legala pentru casatorie

Potrivit art. 4 C. fam., Barbatul se poate casatori numai daca a împlinit vârsta de optsprezece ani(toti nu numai regii), iar femeia numai daca a împlinit saisprezece ani (acum s-a legalizat la noi in tara ca si femeile sa aiba 18 ani). Vârsta minima pentru casatorie trebuie stabilita în relatie directa cu pubertatea reala, care depinde, de diferiti factori. O limita maxima pâna la care se poate încheia casatoria nu este stabilita, ceea ce înseamna ca se pot încheia casatorii pâna la o vârsta înaintata si chiar in extremis, înainte de moarte.De la 18 ani si mai de mult la 21 ani barbatii se considerau ca sunt majori, atunci intrau in drepturi depline asupra mostenirilor si drepturilor de monarh.