| Aihao19 a întrebat:

De curiozitate,cat este pensia de boala?(cunosc ca se da si pentru depresie, am vazut un caz in orasul meu la spital)
Cat este pensia de boala deci?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de boala ci doar pensie de invaliditate si aceasta nu este o suma fixa ci este in functie de invaliditate (de gr.I, II sau III), vechime in munca si salariile lunare avute.

| Bondarel99 a răspuns:

In 2020 depresia o sa fie principala cauza de invaliditate in lume. Deja e considerata a doua cauza a mortalitatii la nivel mondial.
Daca tratamentul nu te face sa te simti mai bine, nu poti sa te apuci de un loc de munca, un curs, o activitate, orice, atunci probabil trebuie schimbat. Poti incerca si 10 scheme de tratament pana sa il gasesti pe cel potrivit pentru ca asta e rolul lui, sa te faca apt de munca si de a realiza ceva in viata. Stiu ca e greu, dar incerca sa depui putin efort, sunt oameni care tin in frau boala si fara sa treaca pe la psihiatru. Cu suplimente, sport (e cel mai important), stil de viata sanatos.
Pensia ti-am zis, e mica, in jur de 500 lei sau mai putin daca nu ai lucrat deloc dar ca sa beneficiezi de pensie trebuie o gramada de hartii care sa arate ca esti intr-o stare atat de dezastruoasa incat nu poti lucra, ceea ce foarte greu, eu nu cred ca esti nici pe departe asa.

| johnnny123 a răspuns:

Te referi la "boala" pe care o descriai în întrebarea asta?

" în 14 Martie | Aihao19 a întrebat:
Cum scapi de plictiseala si depreso-lene? Voi cum faceti?"

Mă tem că pensia de lene este de zero lei, iar după mine ar trebui să fie suplimentată și cu un șut în fund pe zi.

| Aihao19 explică (pentru johnnny123):

Omule taci din gura, ca nu stii cum este sa ai depresie si sa iei medicamente antidepresive de ani buni si tot sa nu te simti bine.Aia a fost o intrebare pusa mai aiurea, conversationala, dar depresie am, ia nu mai comenta.Ca nu iei tu de ani de zile sute de pastilute antidepresive intr-un an.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Aihao19):

Da,e naspa rau depresia si anxietatea dar nu se da pensie pentru asa ceva

| Raducons a răspuns (pentru Aihao19):

Bună
Eu te inteleg foarte bine pentru ca sufar si eu de asa ceva.
Poti sa imi spui intr-un mesaj privat cum ai procedat ca sa te tratezi si care este motivul depresiei.

| Lostlyric a răspuns:

O luam metodic. Si mie nu ai dreptul sa-mi spui sa tac pentru ca, spre deosebire de tine, am stiut ce a fost depresia.
1. Pentru a ti se pune diagnosticul de depresie, trebuie sa faci cel putin o vizita la medicul PSIHIATRU. Vizita care implica inclusiv alegerea unui tratament optim in cazul tau.
2. Tot medicul psihiatru iti va da si dovada sau adeverinta in cazul in care nu poti sa-ti continui activitatea. Insa, mult noroc in a incerca sa convingi un psihiatru ca depresia ta se intinde pe o viata intreaga.
3. In caz de pensionare, acea adeverinta trebuie sa ateste ca boala ta psihica se rezuma la sfera cognitiei (spre ex. tulburarile de memorie) sau tulburarile de personalitate. Ambele, ies din sfera depresiei. Daca incepi sa inveti despre ele, vei realiza ca sunt boli psihice care nu au nici o legatura una cu alta.
4. In cazuri de depresie, cei depresivi considera o rusine ca nu sunt apti pentru a munci, ba chiar cel mai important factor in depresii este sa te simti util. Tot ceea iti da sentimentul de inutilitate, te adanceste si mai mult in boala.
5. Toate intrebarile de pe acest site, expuse de tine aici, creeaza mari ganduri negative. Te invarti in cerc. De cateva zile observ ca ba intrebi de nu stiu ce scoala, ba ca ai vrea sa faci ceva, ba ca viata nu are nici un rost, ba ca depresie etc.
Iti repet inca o data: tu NU esti depresiv. Un depresiv nu mai are nici pofta de a nu avea pofta de viata. Nu mai simte nimic. E gol pe interior. Nici nu mai gandeste, gandeste creierul pentru el. Si nu in metode bune.
Esti o persoana extrem de enervanta si anxioasa. Care atarna de umerii unor oameni fara aviz de practica in domeniul asta.
Daca vrei o rezolvare la toate problemele tale, du-te dracului la medic! Asa cum am facut cu totii!
7-8 intrebari pe zi, media. De la 4-5. In decurs de o saptamana!
Nu esti un om incapabil de a munci, esti un om perfect capabil de lenevie.

| Aihao19 explică (pentru Lostlyric):

Am fost la medic si ce crezi, mi-a dat tratament pe care il iau de mai.multi ani de zile.Si problema mea mare e ca deja incep sa am probleme de memorare si concentrare.Tu nu ma cunosti, nu îl stii.problemele,asa ca duduie nu iti permit sa îmi vorbesti asa. Daca ai nervi, du-te si da-te cu capul de pereti si fii sigura ca stiu ce inseamna depresia.Va.ofticati asa de parca mi-ati da bani.din buzunarul vostru.Iau antidepresive de ani buni si vine duduia asta bleaga si imi zice mie ca nu am depresie si sa ma duc la munca.E penibila la fel si johnny ala si toti ce comenteaza aiurea.Acum iau Prozac, deci nimic ma cunoasteti asa ca taceti naibii din gura voastra bleaga.

| Lostlyric a răspuns:

In tot timpul cat am fost in depresie, am lucrat. De ce crezi ca se dau tratamente? Pentru a fi functional. Daca nu poti lucra, inseamna ca, fie iti schimbi medicul, fie nu mai iei tratamentul. Nu ar avea logica...inseamna ca nu e bun. Si, iar... mira-m-as sa fie vreun psihiatru atat de incapabil sa te ajute sa iesi din depresie.

| GhostBlack7 a răspuns:

Nu se acorda asa ceva, nu are treaba spitalul cu pensia.

Poate sa existe un caz extrem privind depresia, iar daca iti ofera sa nu te astepti la mai multe de 200-300 lei.