| Ana00005 a întrebat:

Stie cineva care este pensia de handicap de grad II (depresie severa/boala bipolara)?

12 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Gradul II de handicap este echivalentul gradului actual "accentuat".
O persoana adulta cu gradul accentuat de handicap nu beneficiaza de pensie, ea beneficiaza de:
-indemnizaţia lunară în valoare de 279 lei
-buget personal complementar, în valoare de 116 lei;
Deci in total 395 de lei.

| Ana00005 explică (pentru mi25):

Si daca are unul pentru depresie si unul pentru bipolara, beneficiaza de ambele indemnizatii?

| mi25 a răspuns (pentru Ana00005):

Certificatul de handicap se da doar unul singur pentru o persoana, unde sunt cuprinse toate handicapurile. Doar ca tinand cont de ele se poate acorda un grad mai mare de handicap. Sa-ti dau un exemplu real.
O persoana are un handicap de auz. Dar tot aceiasi persoana are si handicap de vedere. Pentru fiecare handicap a primit gradul accentuat. Dar combinate cele doua au dat gradul grav cu insotitor, pe care l-am obtinut pentru persoana respectiva doar la Comisia Superioara, la contestatie. Principala motivare:
Persoana respectiva nu auzea, da nici nu vedea decat pana la 2-3 metri. Am pus o intrebare simpla: cum trece persoana respectiva o sosea, daca nu vede si nu aude cand se apropie o masina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Handicapul are grad usor mediu accentuat si grav.
Invaliditatea este de grad 1, 2 sau 3.

La care te referi?
Alocatia/pensia de handicap sau pensia de invaliditate?

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele cu handicap se incadreaza in grade de handicap. Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav. Ce spui tu este dupa vechea lege.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am inteles ce vrei sa-mi demonstrezi?
In site-urile indicate scrie exact ce am spus eu: "Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav.", nu "Invaliditatea este de grad 1, 2 sau 3. " cum spui tu. Corespondentul fiecarui grad din vechea lege este: grad 1 - mediu, gradul 2 - accentuat si gradul 3 - grav (cu sau fara insotitor), toate cu prevederi doar aproximativ egale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Si eu tot asta am zis in primul raspuns. Ca handicapul are grad usor mediu accentuat si grav. Si am mai aduagat si gradele de invaliditate.
Dupa care a venit replica ta in care ma contrazici si spui ca persoanele cu handicap se incadreaza in grad de handicap usor mediu accentuat si grav si zici ca ma iau dupa vechea lege. Si am dat link catre legi care zic exact asta ( doar gradele de handicap)

Nu stiu unde e contradictia, amandoi am zis exact acelasi lucru.

Adaugirea cu gradele de invaliditate a avut scopul de a ma asigura ca tu intrebi de handicap si nu de invaliditate.

Pentru handicap nu se mai foloseste indicativul numeric (1, 2 etc ) ci acele adjective ( usor mediu accentuat grav ).
Faptul ca ai mentionat in intrebare gradul II ( si nu ai zis usor mediu accentuat sau grav ) m-a determinat sa lamuresc daca sigur te referi la handicap sau aveai in minte invaliditate ( unde sunt folosite indicativele numerice ).

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Documenteaza-te si vezi cine a intrebat! Eu, NU!
Stii ce spun specialistii care este diferenta intre handicap si invaliditate? Este diferenta intre handicap si prostie.
Dar e lege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Da e prostie sa te contrazici pe faptul ca 1=1

| Ana00005 explică (pentru anonim_4396):

Ambele

| timidu89 a răspuns:

Pentru depresie nu cred ca se da pensie.