| anyry a întrebat:

De la ce varsta se pot pensiona femeile? Dar barbatii?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Legea nr.263/2010-a pensiilor :
Art. 53
(1) Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5.

vezi Anexa 5 aici :http://www.dreptonline.ro/......ublice.pdf

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta standard de pensionare, pentru cei fara conditii speciale sau deosebite de munca (fostele grupe I si II de munca) este cea aratata de alessia5158.
Pentru ceilalti aceasta varsta standard se micsoreaza cu un anumit numar de ani, in functie de perioada lucrata in aceste conditii. De asemenea varsta standard este mai scazuta pentru anumite categorii - politisti, militari, etc.

| Eastwood a răspuns:

Femeile 60 si barbatii 65.

| SDana a răspuns:

63 femeile si 65 barbatii