| blackbone1776 a întrebat:

De la ce vine denumirea de,, M,, la pistoale si arme mai mari? care au M in denumire. de exemplu m4a1 sau carabina m1

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine poate sti? Doar daca gasesti instructiunile. De exemplu in rusa este AKM care vine de la automat Kalasnikov modernizat. Apoi au pustile (carabina) M44 la care "M" vine de la Mosin-Nagant Mosin Serghei fiind un ofiter rus si un inventator belgian Leon Naganat. Find facuta pentru rusia au scris numai M. 44 nu stiu de unde vine! Fiecare a dat denumirea armei dupa anumite chestii. Unii au pus denumirea inventatorului, altii initiala de la denumirea armei (Exemplu: p164 de la pistol), altii de la tipul armei A (automata) SA (semi-automata). Etc. Nu este o regula.