| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva o lista denumiri de pusti sau pistoale, ori denumirea unei arme de foc si cateva informatii despre arma respectiva? (pana joi, 27.09. 2012)

Răspuns Câştigător
| DanPunky a răspuns:

AK-47

AK-47 (prescurtarea denumirii Автомат Калашникова образца 1947 года) (română Pistol-mitralieră Kalașnikov model 1947) este un pistol-mitralieră creat în 1947 de Mihail Kalașnikov și folosit în timpul războiului rece ca armă standard de armatele statelor din Blocul Estic și ale țărilor aliate cu acesta.

AK-47 cel mai popular pistol-mitralieră din lume, are costuri foarte mici și se întreține foarte ușor, fiind optim pentru războiul de gherilă.

După mai multe modernizări, AK-47 a fost adoptată la scară largă de Armata Roșie, iar în timpul Războiului Rece a fost produsă în fabrica de armament IJMAȘ, (ИЖМАШ; abrevierea denumirii Ijevski Mașzavod, Ижевский Mашзавод) din Ijevsk, care construia și autovehicule, îndeosebi motocicletele IJ.
Proiectant Mihail Kalașnikov
An proiectare 1944–1946
Producător IJMAȘ
Bucăți construite aprox. 75 milioane de automate AK-47
100 milioane de automate tip AK.
Greutate 4, 3 kg cu încărcătorul gol
Lungime 870 mm cu pat din lemn
875 mm cu pat rabatabil extins
645 mm cu patul pliat
Lungime țeavă 415 mm
Cartuș 7, 62x39mm
Principiu împrumut de gaze
Cadență de tragere 600 de cartușe pe minut
Viteză inițială 715 m/s
Bătaie eficace 300 metri (modul automat)
400 de metri (modul semiautomat)
Încărcător 10, 20, 30, 40 sau 75 de cartușe, de tip sector sau tambur, compatibilă cu încărcătoarele de tip tambur cu 40 sau 75 de cartușe ale puștii mitralieră RPK
Sistem de ochire mecanic (cătare)
sursa :Wiki

1 răspuns:
| miawiu a răspuns:

Pistoalebig grineagle, Glock, Revolver 9mm,
P22, Beretta m9
Arme:Ak47,A&G,M4,ACR,Barret50cal, M249, g&g, gr16, M16, MP5, FamasG2, steyr aug, mk16 scar, m82a3(barret)