| Anonimul151 a întrebat:

De unde pot să cumpăr legal o lanternă de autoapărare ( cu electrosoc ), dar și spray ( tot pentru autoapărare ), care sa fie ok atât pentru oameni dar și pentru câini. Dar să le poți avea la tine pe drumurile publice. În caz de "atac", de la vre o persoană necunoscută să te poți apara. La fel și în caz de atac de la câini...

Lanterna cu electrosoc este legal sa o ai la tine pe drumurile publice?

Ceva spray ce ar fi ok?

Se poate achiziționa de la un magazin de arme și muniții?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sfatul meu pentru autoaparare invata kickbox, box, karate la modul general!

nu degeaba japonezii au numit artele martiale Karate-dō - tradus mot-a-mot ar insemna calea mainii libere, cu alte cuvinte mainile (si picioarele in cazul kickbox si alte arte martiale) sunt armele cele mai puternice!

un spray cu piper iti poti cumpara, costa putin si te poate ajuta contra cainilor de exemplu!

electrosocurile sunt periculoase aplicate cuiva!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Știu, varianta de kickbox, ar fi cea mai ok în caz de probleme cu oamenii. Dar chestia e că acum ca am împlinit 18 ani, ma gândesc ca ar fi prea târziu sa învăț toate chestiile esențiale. Plus că ar mai fi la mijloc și alte lucruri... Mi s-a recomandat, mai ales ca și în trecut, în gimnaziu am avut parte de bullying. Dar bineînțeles, asta a fost atunci în perioada aia. Și nu se poate compara cu o chestie de genul dar între adulți. Pentru că între adulți se pot intampla lucrurile ce atunci nu s au întâmplat ( și aici ma refer cu lucrurile cu care am fost amenințat atunci, omor etc ).

Da, știu că electroșocurile sunt periculoase dacă le aplici cuiva, atât la oameni cât și la animale. Dar, se zice că nu afectează atât de tare omul...

Iar la animal la fel...

Chestia e că nu sunt genul care sa le facă ceva animalelor, doar ca exista câini periculoși și măcar sunetul i ar speria. Pentru că face un sunet puternic.

Da, și spray-ul ar fi o variantă pentru câini dar după tot ar putea ataca câinii...

O alta variantă in afara de kickboxing si restul sporturilor de genul asta, de autoapărare ce ar fi? Ceva de genul unui spray de ex... Dar care să fie legal. Ca știu ca exista spray-uri care nu prea sunt legale, deși sunt de autoapărare.

Iar legat de autoapărare în legătură cu câinii, ar trebui să merg de ex într un magazin de genul ( de arme și muniții) și să cer o părere? Și de spray...

Sau din alta parte din ce fel de magazin aș putea cumpăra spray-ul?

Mulțumesc pentru răspuns.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Adaug faptul ca kickbox poti sa faci aproape la orice varsta, 18 ani e foarte bine!
cred ca ai confundat ca 18 ani e traziu pentru a face performanta, asta este altceva! dar sunt unii care s-au apucat de eu stiu sa zic Kyokushin la mai mult de 20 de ani si in doar 2-3 ani de practica au ajuns profesionisti
deci in arte martiale tot ce este posibil

pe tine oricum kickbox sau orice alta martiala te-ar interesa amatorial, deci nu te limiteaza deloc varsta

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Ok. Mulțumesc mult. Știu ca ar fi o variantă foarte bună. Dar nu știu... Sincer să zic, și cu liceul și dacă aș merge și la kickboxing ar fi mult prea obositor pentru mine. Deși, s-ar putea sa depășesc și asta... Mai ales că ar fi ok sa învăț.

În acest moment nu m-am gândit sa fac un astfel de sport.

M am gândit doar la variante de genul de autoapărare. Pentru că lumea în care trăim, și mai ales țara asta devine din ce în ce mai nesigură.

Referitor la spray-ul cu piper, este un spray legal de autoapărare pe care îl pot avea la mine nu? Pe drumurile publice. Adică dacă de ex dacă îl vede politia nu voi avea probleme nu?

Și în caz de folosire, în caz de necesitate... Persoana aceea nu pățește nimic grav de la spray?

| norisorulpufos a răspuns:

Poți cumpăra de pe ol.x spray paralizant.
Are efect la oameni dar nu știu dacă e eficient și la animale.

| Simpatic a răspuns (pentru norisorulpufos):

Este si la animale cu efect, la caini de exemplu
pe multe dintre sprayurile cu piper scrie lucrul asta "contra cainilor"
nu trebuie neaparat cumparat de pe net, se gasesc in magazine care au ca domeniu de activitate vanzari articole pescuit de exemplu!