| anonim_4396 a întrebat:

Deci am lucrat la mc donalds si m-au dat afara pentru ca am intarziat la munca. Mentionez ca sunt navestista.Bun nu-i stres si mi-au bagat preaviz de 20 de zile si nu vreau sa merg pentru ca nu mi se pare corect pentru ca m-au concediat.Au zis ca daca nu vin pe perioada preavizului cheama comisia si imi incheie contractul de munca nu stiu cum ca sa nu ma mai pot angaja niciunde.Au dreptul sa faca asta? Si chiar nu ma mai angajeaza niciunde daca nu merg la preaviz?

6 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Asta era pe timpuri. S-a schimbat codul muncii. Acum nu mai conteaza. Nu te mai duci, si ti-l inchide pentru neprezentare 3 zile, nemotivat.

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Au vrut sa te sperie, pentru ca nu au personal, si se aglomereaza ceilalti. Daca ti-ai recuperat toti banii, maine poti sa te trezesti tarziu, si spre seara sa mergi si sa la dai o flegma in geam. Stai linistita, te poti angaja oriunde, oricand.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecti perioada de preaviz o sa te sanctioneze cu desfacerea disciplinara a contractului individual de munca si poti avea probleme la o noua angajare, angajatorul poate considera ca ai fost indisciplinat, mai ales ca ai avut probleme si cu intarzierile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ai o bila neagra la urmatoarele locuri de munca, e foarte posibil, daca viitorul anagjator se intereseaza de trecutul tau. Cat despre faptul ca te au concediat pe motiv de intarzaieri multiple... au dreptate, nu ai ce face

| cristiflori98 a răspuns (pentru suntserios):

Si o sa ma mai pot angaja chiar daca am bila neagra?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristiflori98):

Daca pe viitorul angajator nu il deranjeaza sau nu afla ai sa poti. Probabil la MC niciodată