| Arianna022 a întrebat:

Deci..eu am 12 ani insa vreau sa stiu si eu care e treaba pe aici cu legile. suna ciudat, nu stiu cum sa formulez. adica de unde as putea gasi legi dar nu scrise asa complex si cu cuvinte complexe. mai pe intelesul meu. funda!:*

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti legi in mai multe locuri pe internet doar trebuie sa le cauti.
Legile sunt scrise in limbaj juridic, n-ai cum sa le gasesti scrise in alt limbaj.
daca chiar te intereseaza poti incepe cu Constitutia Romaniei, apoi Codul civil, Codul penal, etc.

| Radu284 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai asta e si problema cred, ar fi interesant un proiect care sa traduca legile din 'legalese' in romaneste, eventual si cu trimitere la codul initial.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu284):

Pentru asta sunt manualele de drept si majoritatea articolelor pe teme juridice.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca vrei legi ne-scrise complex, si nici nu te duce capul, ia-ti o biblie! Partea buna e ca la 12 ani nu raspunzi penal, deci da-le naibii de legi si reguli.

| Simion_Ana_2000 a răspuns:

Legile sa fie in legatura cu? Dezvolta!