| Valentin_George_1998 a întrebat:

Deci, in seara asta m-am imbatat cu niste prieteni, am facut un bong cu bere si am sarit gardul in curtea Colegiului National Mihail Kogalniceanu, unde ne-am urcat pe copertina terenului de football, ne-a cam vazut politia si cand am coborat cu picioarele pe pamant am primit o mica amenda, 600 lei, 100 pentru consum de alcool si 500 pentru intrare prin efractie intr-o institutie publica, ma rog, mers la sectie si altele.
Intrebarea e: daca o platesc in 48 de ore am reducere?
PS: in amenda zicea ca recunosc si regret. Recunosc, nu regret.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti plati jumatate din minim, in 48 de ore, daca in procesul verbal de contraventie este prevazuta aceasta inlesnire si nu la toate contraventiile se poate.
Banuiesc ca ai fost amendat in baza legii nr.61/1991 si la contraventiile prevazute in aceasta lege nu exista inlesnirea, asa ca va trebui sa platesti amenda stabilita.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu regreti e clar ca nu ti-a prins bine lectia cu amenda.Da, o platesti pe jumatate, in 48 de ore.