| anonim_4396 a întrebat:

Deci intrebare intrebatoare! DEci n am permis smd. Dar ma intreb daca mai este convenabil sa ai masina in ziua de azi!? Deci as fi si eu curios cate taxe impozite bla bla pret benzina.
intretinerea sa zicem a unei Dacii ..ar costa asa pe an.deci cum am spus cu toate taxele. benzina. smd. Cam la cat te ar duce ce cheltuaială? Cine imi poate face si mie asa un calcul? si sa nu uitati de locul de parcare pe an care l platesti la primarie cat este?
Va multumesc!
Ps:Si unde se duc toti banii ăstia atita timp cat In Romania autostrăzile noastre sunt de fapt niste drumuri de căruta si biciclete si nici decum Stăzi si autostrăzi!
Si incă ceva De Ce Atâtea Accidente la noi in ţară?

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Eu unul o gasesc foarte convenabil. Iti ofera o libertate enorma de miscare-nu stai in statii si astepti autobuze, daca iti paleste mintea vreo idee sa pleci un WeekEnd in afara orasului nu iti ramane nimic decat sa pleci.
Intretinerea e greu de spus pentru ca depinde de foarte multi factori:distanta pe care o parcurgi, felul tau de a conduce. Ca idee:asigurarea e in jur de 400ron/an, impozitul in jur de 100, iar uleiul si filtrele (sa le schimbi de 2 ori pe an asa cum e recomandat) in jur de inca 200ron (inveti sa le schimbi tu acasa). In rest, benzina in functie de distanta (la 50000km schimbi distributia-in jur de 300ron cred+200 manopera-e mai dificil sa o faci tu acasa). Locul de parcare nu am idee cat e ca eu nu platesc (mai nou nici masina nu mai am). Accidente sunt peste tot, nu doar la noi. E de vina in parte si infrastructura dar si cultura rutiera.
Ca idee un fapt concret:un logan MCV 1. 6MPI intretinerea (+impozite si asigurari+benzina pentru 1500km/luna-traduci ca vorbesc de peste 50km/zi) aproximativ 9.700 ron-9800. (din care aproximativ 8500 benzina).