| laurentiu32 a întrebat:

Descriere fapta : Aflandu-se in barul x de pe strada x a provocat scandal spargand mai multe pahare
am fost sanctionat cu 500 lei fapte prevazute de art. 3 pct. 24 din legea 61/1991 R
sanctionate de art. 4 alin 1 lit. b, agentul de politie are si martor in procesul verbal
n-am semnat procesul verbal si nici nu am martori de citat
solutii motive plangere contraventionala pe langa negarea faptelor?
eu invoc art.5 alin 5 din OUG 2/2001 si art. 21 alin 3 din aceeasi ordonanta, precum si descrierea vaga sau in termeni generali a faptei contraventionale.
cer anularea procesului verbal si in subsidiar transformarea acestuia in avertisment

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca ai vreo sansa de castig in plangerea contraventionala. Amenda prevazuta la scandal este de la 200 lei la 1.000 lei, asa ca ce ti-a dat este sub media amenzii si cred ca este proportionala cu fapta, mai ales ca ai provocat si distrugere.
Spui ca nici macar nu ai martorii care sa-ti sustina plangerea, crezi ca judecatorul o sa te creada pe cuvant ca esti mielusel?
Si este ordonanta simpla (OG) actul normativ privind regimul juridic al contraventiilor si nu ordonanta de urgenta (OUG).

| laurentiu32 explică (pentru Ioandelasal):

Faptele de care sunt acuzat au fost savarsite de o alta persoana cunoscuta vanzatoarei barului, aceasta indicandu-ma cu rea intentie pe mine la sosirea agentului de politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru laurentiu32):

Daca este asa atunci esti nevinovat. Problema este sa poti dovedi aceasta si, cum ai spus la inceput, nu ai martori. Chiar nimeni din cei prezenti n-ar depune marturie pentru tine?

| laurentiu32 explică (pentru Ioandelasal):

Martor cred ca este chiar vanzatoarea barului. nu stiu sigur, deoarece ma alflam in alta localitate si de aceea nu cunosc persoane
oricum inaintez plangerea pe 11.11. 2013 la judecatorie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru laurentiu32):

Vezi sa nu depasesti termenul de 15 zile de la data procesului verbal de contraventie.

| bursuc001 a răspuns (pentru laurentiu32):

Bună!

Dacă spui că te aflai în altă localitate la data/ora indicată în Procesul verbal, atunci poţi DOVEDII acest lucru cu eventuale acte/înscrisuri :
* cazare la hotel/motel ( eventual şi mărturia recepţionerei )
* bilete de transport dus + întors ( dacă e cazul şi dacă n-ai fost cu autoturismul propriu )
* eventuali martori care te-au văzut ( cu care ai avut tangenţă/ai vorbit ) în data şi la orele respective, în acea localitate...

Fără nici o dovadă, e cam greu de crezut că vei câştiga!

Toate cele bune.