Întrebare recomandată | geogeo123 a întrebat:

Din 2013 19ianuarie daca am categoria B pot sa conduc moped(scuter)? funda celui ce raspunde

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca se incadreaza la moped, conform L.203/2012, citez:
"d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| IMC90 a răspuns:

Da, dar doar daca se incadreaza la moped happy

neluL
| neluL a răspuns:

Dosar penal pentru persoanele care conduc scutere fara permis, din ianuarie 2013
de R.M. HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2012, 18:33 Actualitate | Esenţial

Proprietarii de mopede si tricicluri cu motor care vor conduce aceste vehicule din ianuarie 2013 fara sa detina permis de conducere se vor alege cu dosar penal, a declarat, miercuri, seful Directiei Rutiere, Lucian Dinita, precizand ca sunt inregistrate aproximativ 200.000 de mopede in Romania, scrie Mediafax.

Seful Directiei Rutiere a atentionat ca, din 19 ianuarie 2013, mopedele sau triciclurile cu motor pot fi conduse doar cu permis obtinut in urma sustinerii examenului. Practic, dupa aceasta data, numai bicicletele vor putea fi conduse fara permis.

Comisarul sef Lucian Dinita a spus ca mai sunt aproximativ cinci luni in care posesorii unor astfel de vehicule vor trebui sa urmeze cursuri si sa dea examen cu politistii de la Rutiera pentru obtinerea permisului din categoria "AM".

"Este o directiva a Uniunii Europene care dateaza inca din 2006, iar data de 19 ianuarie nu poate fi amanata. Incepand cu aceasta zi, oricine va fi prins pe scuter fara permis, va suporta rigorile legii".

| VadTot a răspuns:

Scuza ma cum ai luat carnetul? Si unde adica de unde il vei lua? Te rog mult sa mi spui si mie vreau sa dau si eu la scoala aia unde ai dat tu!laughing)

| alexs99 a răspuns:

Nu,poti,iti trebuie categoria A.

Răspuns utilizator avertizat
| Criss999 a răspuns:

Atunci este ziua mea big grin

| unaoarecare29 a răspuns:

NU, din cate stiu eu. Pentru cele cu 2 roti, cum sunt scuterele, motoarele de viteza, etc, iti trebuie categoria A.

| oxic a răspuns:

Iti trebuie sub CATEGORIA A1 suficient.