| anyry a întrebat:

Din ce motive pot fi oamenii concediati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Motivele de concediere pot fi din vina sau fara vina salariatului si sunt prevazute in Codul muncii, republicat in 2011, citez:
"Concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului
  "ART.61.Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
  a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
  b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv sau arestat la domiciliu pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală;
  c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
  d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat."
"ART.65.(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
  (2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.
  ART.66.Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă."

2 răspunsuri:
| Cezar2009 a răspuns:

Pentru ca inca de cand erau elevi obisnuiau sa chiuleasca si sa intarzie la ore.

| Mihai_Cristian_1977 a răspuns:

Nu isi fac bine treaba; nu vin la lucru; violente(in cel mai rau caz)etc