| r3r3r3r3r3r3 a întrebat:

Eu nu pricep; pe ce motive religioase aleg oamenii sa nu-si vaccineze copiii?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu cred ca este din pricina convingerilor religioase, ci mai degraba de neincrederea in sistemul sanitar romanesc, care din pricina vaccinurilor au murit mai multi copii.

Legat de religie, am gasit urmatorul articol:
"De ce nu acceptă Martorii lui Iehova transfuziile de sânge?

Principalul motiv pentru care noi nu acceptăm sânge este de natură religioasă. Atât în Vechiul, cât și în Noul Testament găsim porunca clară de a ne abține de la sânge (Geneza 9:4; Leviticul 17:10; Deuteronomul 12:23; Faptele 15:28, 29). De asemenea, pentru Dumnezeu, sângele reprezintă viața (Leviticul 17:14). Așadar, noi nu acceptăm sânge deoarece ne dovedim ascultarea pentru Dumnezeu și îi acordăm respectul cuvenit în calitate de Dătător al vieții."
Sursa: https://www.jw.org/......ransfuzii/

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incultura și ignoranța, indiferent de ambalaj

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Yhwh2020):

Da, cam așa e

| doctorandus a răspuns (pentru Yhwh2020):

De exemplu: fara vaccinare sansa e de 10% sa mori de o boala infectioasa. Cu vaccinare ai 0. 0001% sanse de efect secundar daunator. Iti alegi singur sansele pe care le preferi, eu stiu ce prefer.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Nu exista motiv scriptural ca sa nu fie vaccinati copiii.

| Nilsson a răspuns:

Ai pus o intrebare foarte buna, este o problema majora vaccinofobia si ar trebui discuta mai mult.

Nu exista absolut niciun motiv religios de a fi impotriva vaccinurilor, chestia asta tine de teorii conspirationiste ca se vrea depopularea tarii si alte tampenii.

Problema majora este ca teoriile acestea sunt raspandite de multe ori de bloguri dubioase cu tenta religioasa, printre articole cu minunile lui Arsenie Boca sau flacara de la Ierusalim mai apar si acelea impotriva vaccinurilor iar din aceasta cauza de regula persoanele care se declara religioase ajung sa fie manipulate de site-urile de tip fake-news care nu urmaresc decat click-urile.

Lucrul acesta este foarte nociv pe termen lung, e o strategie diabolica prin care in viitor familiile religioase vor fi considerate o amenintare pentru siguranta copiilor iar parintii vor fi decazuti din drepturi. Copii luati in plasament ghici cui vor fi dati spre adoptie? Cuplurilor de homosexuali si lesbiene care vor fi noul model al societatii viitoare iar ei vor fi considerati niste parinti mai buni pentru ca isi vaccineaza copiii.

Persecutia din viitor a crestinilor nu va mai fi cu arene cu lei sau alte executii ca pe vremea romanilor, ci cu decateri din drepturi, umilinte din partea societatii, excluderi de la locul de munca, etc.

Vaccinofobia va fi noua incendiere a Romei care va fi atribuita crestinilor.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Adica vaccinofobia si teoria conspiratiei nu apar pe site-uri ortodoxiste? Really strage, ca eu doar pa alea vad propaganda anti-vaccin.
Iti dau un exemplu pe Ortodoxia Tineriilor exista articole de genul.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru SG1995):

Nu am spus ca nu exista, am scris,, nu cred ca se intampla asta,,, deci nu am afirmat ca nu se intampla sau ca se intampla laughing Eram de parere ca nu-s foarte multi care nu se vaccineaza dintr-un motiv religios, dar acum vad ca sunt destui, mersi happy

| Nilsson a răspuns (pentru SG1995):

Eu cred ca asta am dat de inteles si eu

"Problema majora este ca teoriile acestea sunt raspandite de multe ori de bloguri dubioase cu tenta religioasa, printre articole cu minunile lui Arsenie Boca sau flacara de la Ierusalim mai apar si acelea impotriva vaccinurilor"

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Http://pro-decizii-informate.ro/tesuturi-de-fetusi-avortati-in-vaccinuri/
Cred ca de asta, desi nu sunt motive neaparat religioase.

| SkandallKamataru a răspuns:

Nu cred ca se intampla asta, dar daca se intampla, alegerile astea pot fii facute de niste persoane imbecile, cu o gandire incredibil de primitiva. avand niste ideologii absurde, idioate, care cred ca tehnologia, medicina, etc sunt mana diavolului laughing si ca ei aleg sa ramana,, puri,, nevaccinandu-se. sau nevaccinandu-si copiii.
Asta este parerea mea.

| SG1995 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Serios, nu exista? Cauta numai numele lui Olivia Steer si a fanaticilor ei.

| r3r3r3r3r3r3 explică:

Dar ce argumente biblice aduc?