| AvalohAlyn a întrebat:

Din cursul de nutriție și cel de sănătate de la Sola Scriptura pot/am voie sa pun anumite informații pe blogul meu de sănătate daca precizez întotdeauna sursa?
La fel și din cărțile mele de sănătate.Mă refer daca pot lua fragmente măricele din ele, cat un articol de 1 pagina pe un blog și să postez pe blogul meu și mai jos precizând mereu sursa,autorul,cursul sau institutul care a făcut cursul, autorul care a scris cartea.Am mai întrebat dacă am voie sa dau sfaturi de sănătate din cărți dar acum vreau sa întreb dacă chiar pot lua fragmente măricele din cursurile Sola Scriptura și din cărți și mai ales asta fara sa ii întreb vreodată sau sa le cer acordul...E legal? Nu o să uit niciodată să precizez sursa informațiilor însă daca am voie și e legal așa cum zicea domnul Ioandelasal la altă întrebare de a mea,atunci cum rămâne cu legea drepturilor de autor? Însă totuși am văzut posturi mari de știri care preiau articole din alte părți, din străinătate sau de la site-uri mai specializate pe domeniul articolului și precizează sursa.Acesria cum ar putea? Au o înțelegere între ei sau e același lucru pe care vreau sa îl fac și eu?
Dau funda celui ce mă lămurește.Vreau sa îmi fac un blog de sănătate fiindcă sunt pasionat de așa ceva deși nu sunt medic și vreau doar sa am destule vizualizări ajutând sau influențând lumea în mod pozitiv, neinteresandu-ma sa scot bani din el. Deci am voie sau nu am sa fac ce am zis mai sus au dacă am cum rămâne cu legea drepturilor de autor? Ce zicea legea? Întreb fiindcă nu vreau sa am probleme din cauza unui simplu blog de sănătate pe care îl voi face din pasiune și cu dorința de a ajuta câtuși de puțin.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus mereu ca ai voie, daca precizezi sursa sau pui link la sursa.
Sigur ca trebuie sa fii atent la sursele care specifica expres ca nu este voie sa preiei continutul, la acestea poti face doar trimitere.