| anonim_4396 a întrebat:

Din somaj sau ajutor de somaj se primeste indemnizatie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acordarea indemnizatia de somaj asigura calitatea de asigurat in sistemul public de asigurari sociale. Deci, in general se poate beneficia de aceleasi drepturi ca o persoana angajata ( concediu medica, de maternitate, indemnizati pentru cresterea si ingrijirea copilului ).
PS : exista doar termenul de indemnizatie de somaj. In mod eronat, alocatia de sprijin acordata cf. legii 1/1991 ( abrogata ) era denumita " ajutor de somaj ".

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ajutorul de somaj este o indemnizatie.

Bula
| Bula a răspuns:

La ce fel de indemnizatie te referi?
Indemnizatie de vechime sau de conducere - in nici un caz!
big grin

| socaciudaniel a răspuns:

Pana la urma un ajutor de somaj poate fi echivalent cu o indemnizatie. Citeste mai multe informatii pe http://www.somaj.info