| LanguageMaster a întrebat:

Diplomele de licență de la facultățile de drept din România sunt recunoscute în Uniunea Europeană?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Studile de la noi sunt recunoscute in UE. Ce nu stiu, dar presupun ca exista, e daca au ceva examene profestionale care pot presupune studii extra pe chestii specifice din tara aia.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sunt recunoscute in tarile UE si in alte tari cu care avem conventii de recunoastere a studiilor.

| doctorandus a răspuns:

Recunoscute ca titluri academice, in drept romanesc. Nu in drept francez sau belgian.

| Bizon95 a răspuns:

DA
ca drept in rrrominica... EVIDENT, nici o tara nu o sa iti NErecunoasca o diploma de drept dintr-o tara si dreptul de a profesa dreptul IN RESPECTIVA TARA... NU IN AFARA EI!

insa, intrebarea ta este de fapt mult mai complexa si nu tine neaparat NUMAI de rrrominica

cand e vorba de diploma de drept, NICI O TARA nu recunoaste diplomele din alta tara, pur si simplu fiecare tara are legislatie si mai ales sistem juridic, DIFERIT, asa ca trebuie sa treci niste examene foarte specifice ca sa poti profesa in alta tara sau in drept international!

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Diploma este recunoscută, exemplu: http://members.home.nl/icnl/girescu.jpg

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu germana (inca, chinui Duolingo sa invat, insa sunt la inceput), ce scrie acolo?
ca iti da dreptul sa profesezi dreptul in Germania fara nici un examen de echivalare dat IN GERMANIA?!? ma cam indoiesc, SINCER

iar daca ai dat examen, atunci EXACT ASTA AM VRUT SA SPUN! (poti sa profesezi in alta tara daca iei examenul de barou din tara aia, sau esti certificat in drept international)

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

A fost recunoscut doar titlul academic.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Ah, ala da, de ce nu big grin

| Donsavas a răspuns:

Nu poti invata dreptul intr o țară si sa profesezi in afara ei.