| AnonimDedicat a întrebat:

Sunt diplomele de la facultățile de informatica recunoscute în toată UE? Chiar și de la facultățile mai slabe?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Facultatile din Romania nu sunt recunoscute nicaieri, trebuind sa mai faci niste ani suplimentari pentru acreditare si apoi sa dai examene in tara respectiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca sunt acreditate de minister ar trebui sa fie recunoscute

| dullcat a răspuns:

Eu nu m-as baza pe asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Sa zicem că da

| carevaescu a răspuns:

Informatica nu e un domeniu reglementat cu e ingineria, arhitectura, etc.
Mai relevant pentru tine este daca viitorul angajator va fi impresionat sau nu de facultatea pe care va urma sa o termini.
Și mai relevant este dacă poți demonstra un set de aptitudini in programare.
In unele cazuri, dacă demonstrezi un talent excepțional, nici nu contează dacă ai o diplomă sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce sa zic! Cred ca depinde de compania unde vrei sa te angajezi! Eu știam ca doar la Babeș și la Universitatea din București! În rest trebuie sa mai dai ceva!

| CuStimaSiRespect a răspuns:

În domeniul IT diplomele au aceeași valoare ca și maculatura.
Angajatorii urmăresc în primul rând abilitățile (care sunt verificate la interviu și test, eventual și un proiect), apoi experiența dobândită, dacă este un post de senior.
Dacă ești suficient de bun, poți să te angajezi chiar și fără facultate.

| Gigiduru007 a răspuns:

Daca stii programare poti prezenta si diploma de la cea mai proasta facultate.