Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Directorul unui liceu poate decide de unul singur ca un elev sa fie exmatriculat sau sa i se scada nota la purtare? Nu e nevoie de un anumit consiliu profesoral si daca ceilalti profesori nu sunt de acord mai poate face ceva? Avand in vedere ca elevul respectiv e unul apreciat de profeosori, singura lui problema fiind ca tinuta sa lezeaza retina directorului.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Puţin probabil ca majoritatea celor din consiliul profesoral să aibă interesul şi curajul să rişte să-şi strice relaţia cu superiorul său/directorul şcolii, mergând împotriva voinţei lui, mai ales dacă este una conformă cu regulamentul şcolii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Consiliul profesoral o poate face.
Citeste si pe aici: http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=110218

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna consiliul profesorilor va fi de acord cu directorul, in aceste cazuri.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

De ce crezi asta? Sunt unii profesori, care chiar sunt de partea elevilor. Crezi ca pupincurismul din ei e mai mare?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Directorul nu poate decide singur, decât în colaborare cu consiliul profesoral și consiliul de administrație. În consiliul profesoral se solicită punctul de vedere al profesorilor, prin votare, pro sau contra. De obicei, directorul e susținut (aproape întotdeauna) de cadrele didactice. Corect ar fi să voteze doar profesorii care predau la clasa respectivă, și care cunosc elevul.
Există "Regulamentul de desfăşurare a activităţilor instructiv-educative în unităţile şcolare", mai pe scurt, "Regulamentul școlar", unde, la art. 74, se specifică:
http://i.imgur.com/hOHKcRY.jpg

Citește mai multe AICI:
http://ioncreangasm.scoli.edu.ro/Regulament%20scolar.htm
Dacă e vorba de tine, curlyyy dragă, te sfătuiesc ceva. Ca să nu intri în contradicții/polemici cu dascălii, dirigintele, ori cu conducerea școlii (direcțiunea), e bine să te conformezi, să renunți la orgoliu, și să respecți regulamentul liceului. Știi vorba aceea "fă-te frate cu dracu', măcar până treci puntea."
Tu, parcă ești în clasa a XII-a, mai ai puțin, în curând vei fi absolvent, apoi student, iar acolo, unde vrei tu să ajungi, vei avea ocazia să îmbraci toate straiele posibile și imposibile, de la cele de cerșetor, până la cele de prinț, cu toate accesoriile sale (inele, sigilii regale, piercing-uri etc) : ))

| vocea a răspuns:

Se face consiliul dar toata puterea o are profesorul este un fel de judecator celallti doar influenteaza decizia

| Mussette a răspuns:

E nevoie de condiliu profesoral, de diriginte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista un regulament de ordine interioara pe care directorul il poate aplica. Sa-si gaseasca sustinatori nu e greu daca elevul chiar incalca regulamentul.
Ca profesorii apreciaza elevul, pai probabil il apreciaza pentru situatia la invatatura, nu pentru cum se imbraca.

Oricum, mai important e ca esti olimpic la fizica (de exemplu) si poti veni la scoala si in chiloti, din punctul meu de vedere. Dar asta e un caz mai mult ipotetic.

| Teardrop a răspuns:

Teoretic, consiliul profesoral decide. Practic, nici un profesor nu se pune rău cu directoru' pentru un elev, oricât de mult i-ar plăcea. Nu-i ca şi cum ar avea o idee contradictorie cu un alt profesor. Toţi vor fi de accord cu directorul.

| Ruxandra15 a răspuns:

Impreuna cu consiliul profesoral se i-au deciziile. Conformeazate cu tinuta. Si eu am avut problema asta ca imi scade nota la purtare etc, dupa cateva luni a vazut cat de mult invat si vai dragala lui diriga vai draguta de ea. Deci conformeazate cat de cat si invata bine ca nu are ce sa iti faca daca faci lucrurile astea

| MiyakoSaki a răspuns:

Ba da, se face consiliu profesoral.Dar acum sa fim sinceri, daca directorul vrea sa scape de tine, nu mai tine cont de parerea profesorilor.Mereu gaseste cate ceva, lui ca director nu cred ca se va opune careva.

| ShadoWCrist a răspuns:

Se face consiliu, insa daca acel director chiar vrea sa il exmatriculeze, inseamna CA a facut ceva sau e un copil problematic si profesorii vor fi de acord cu directorul.

| Ritsuko a răspuns:

Se face consiliu profesoral, nu se prea poate sa faca chiar asa de capul lui, asta e parerea mea.A si e vacanta...
Oricum ar trebui sa te conformezi cu tinuta, vei atrage pareri si din partea altor profesori.

| Nejmoq a răspuns:

Se face consiliu profesoral.