| Mara6392 a întrebat:

Diriginta mea ne-a spus la clasă de ceva bursă socială sau bursă de ajutor social (nu mai știu denumirea exactă, dar a spus că este pentru elevii cu unul/ambii părinții decedați sau dacă părinții sunt divorțați și o vor primii elevii indiferent de salariul părinților).

Părinții mei sunt divorțați de câțiva ani. Când au divorțat, ei au ales ca eu să am domiciliul la mama și tata să aibă drept de vizitare și să fie în contact cu mine și până eram eu minoră (acum am 18 ani) tata trebuia să îi dea o sumă de bani la mama în fiecare lună (nu știu exact, dar știu ca tata trebuia să îi dea mamei o sumă de bani ca ea să folosească pe mine).

Vara asta m-am mutat la tata, pentru că nu mă prea înțeleg cu mama. Cum am împlinit 18 ani și trebuia să îmi schimb buletinul, mi-am schimbat și adresa din buletin.

Dacă mi-am mutat la tata (chiar dacă la timpul divorțului, în documente scrie că eu am domiciliul la mama) pot primi bursa aia sau nu?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da, mai poti primi bursa.Nu conteaza ca locuiesti cu mama sau cu tata.

https://www.edupedu.ro/......024-surse/

| Sophieka a răspuns:

Da. Discuta in particular cu dirigintele tau.