| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ajută!
Vă rog să răspundeţi şa următoarea întrebare numai dacă ştiţi, dacă nu ştiţi vă rog să vă abţineţi.
- Cu privire la învăţământul din S.U.A.
Ştiu că imediat după terminarea celor 12 clase începe " Associates Degre " Îmi poate explica cineva mai exact ce reprezintă acest " Asociates Degree"?
- Cu ce fel de diplomă din România echivalează?
- Câţi ani trebuie terminarea lui? (cineva mi-a zis că 2 sau 3 ani... vreau să ştiu exact.ori 2. ori trei...sau în funcţie de ce anume se stabileşte numărul de ani?)
- După ce cineva termină " Associates degree" ce fel de cursuri urmează? Cumva cursurile " Bachelors Degree"? Şi dacă " DA", vreau să ştiu cum anume se trece de la " Associates Degree" la " Bachelor Degree"?
Se dă la sfârşitul cursurilor de " Asociates Degree" examen, iar daca promovezi examenul intri la " Bachelor Degree"?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ad-ul este primul si cel mai jos grad academic, practic inseamna cam jumatate de Bachelor. Ad-ul este in general specific facultatilor vocationale (politehnicilor, colegiilor sub-universitare), nu universitatilor propriu-zise. Cu un Ad in informatica stii sa operezi calculatoare si sa administrezi retele si sa scrii scripturi, iar inginer softist devii dupa un MSc (Master of Science). Un Ad ar fi cel mult la nivel de subinginer. Detalii pe http://en.wikipedia.org/wiki/Associate_degree

2 răspunsuri:
| Eondy a răspuns:

E gresit nu faci Associates Degreterminarea cls 12

| anonim_4396 explică (pentru Eondy):

Dacă tot mi-ai spus că:" Este greşit" măcat puteai să îmi explici şi De ce este greşit. Mulţumesc, dar funda merge la "doctorandus" happy