| anonim_4396 a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda, rog seriozitate

desi daca ai cumparat o casa care face parte dintr-o curte si scrie ca curtea e comuna dar tu ai 30 de mp contruiti si inca 60, ce vrea sa insemne? ce e comun?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca ai 90 mp de teren, respectiv cei 30 mp si 60 mp din curte. Fiind curte comuna cei 60 mp nu sunt delimitati pentru fiecare casa, respectiv terenul este in indiviziune. De obicei in acestia intra terenul de pe langa casa.
Se poate iesi din indiviziune si terenul poate fi partajat prin act notarial, cu acordul tuturor proprietarilor din respectiva curte sau printr-o actiune in justitie, daca unul se opune.

| RAY a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar acesti 60 mp sunt ai propietarului nu? ca uni vecini spun ca cica totul e comun, cum sa fie eu sa merg unde sa vreau si ei la mine

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru RAY):

Sigur ca sunt ai proprietarului doar ca nu sunt individualizati, de aceea ar fi necesara iesirea din indiviziune prin partaj.