| Veneficiis a întrebat:

As vrea sa am un caine, dar mama nu e de acord, tata e asa si asa. Stau la casa dau curtea mica, sa zic latimea de vreo 3 metri(cu tot cu partea vecinilor pentru ca avem curte comuna) si lungimea cam 10- 15 mentri. Ce rasa mi-ati recomanda si cum as putea sa o conving pe mama?
P. S.: Am si un motan de 4 ani.

Răspuns Câştigător
| αntoniα a răspuns:

Sall!
Ti-as recomanda o rasa destul de maricica si imblanita,ca sa reziste bine si iarna.
Uite un site care te va ajuta mult in cresterea micutului/micutei puiut, alegerea rasei, teste si multe altele:
http://www.animalutze.com/categorii/alegerea-unui-catel.php

Cat despre cum o poti convinge pe mama ta, am sa iti dau mai multe variante:
1)Poti sa ii spui ca vei fii cuminte, ca o vei asculta mereu...chestii din astea
2)Poti sa faci un fel de ''reuniune de familie'' in care sa vorbesti deschis cu mama si cu tatal tau despre cat de mult iti doresti un caine, ca promiti ca vei curata mereu dupa el si chestiile mentionate la punctul 1)
3)Poti sa il rogi pe tatal tau,daca e macar putin de acord, sa vorbeasca si cu mama ta, ca sa iti achizitioneze catelusul
4)Asta e cam stupida(eu am facut asa la 7 ani si a mers;)))
Plangi toata ziulica, cat de lunga ar fi ea ca vrei un catel :))

Oricum, eu as alege nr. 2), dar aceasta decizie iti apartine.
Siiii...mai vreau sa adaug ceva.Nu conteaza daca catelul va fi de rasa sau nu, daca va fi pui sau adult si tralala...Conteaza sa il iubesti foarte mult si sa te iubeasca si el pe tine.Restul.nu mai conteaza.
Sper ca te'am ajutat:D
Paaa!:*
^.^

3 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Mai bine i'ati un Chinchilla!

| Veneficiis explică (pentru Reek54):

Cu ala nu pot iesi la plimbare pe strada

| Reek54 a răspuns (pentru Veneficiis):

Ba poti, il tii in brate, sau in buzunar.