| iahela11 a întrebat:

as avea nevoie, va rog, de o lamurire pentru urmatoarea situatie:
m-am mutat impreuna cu sotul in casa parintilor lui, la curte. Proprietatea nu a mai fost locuita de 10 ani, parintii retragandu-se la tara. Vecinul din dreapta a profitat de ocazie si s-a extins in curtea noastra luandu-ne 0.5m latime pe o lungime de 36m liniari. Pe tot acest spatiu si-a construit garaj, un WC cu perete comun, peretele comun fiind una dintre camerele noastre, s-a legat de casa noastra, si o casa.

Am avut discutii cu el, l-am rugat sa darame, ca avem nevoie sa trecem prin spatele casei ca o sa trebuiasca sa o inaltam, nu vrea. Recunoaste ca s-a extins in curtea noastra dar pur si simplu nu vrea sa darame nimic.

Ce as putea face in aceasta situatie? Cum il pot forta sa sa limiteze la proprietatea lui si sa-si darame constructiile de la mine?

Astept un raspuns. Va multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui ca proprietarii (parintii sotului) sa-l actioneze in judecata pentru revendicarea terenului ocupat si desfiintarea constructiilor de pe terenul lor.

| sorinake a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai e de adaugat plata cheltuielilor de judecata.

| Violleta2022 a răspuns:

Calea legala este singura solutie!
Mizeaza pe faptul ca nu aveti bani sa il actionati in judecata.
In plus, judecata poate dura ani de zile si multe mii de lei, deci, nu-si bate capul cu asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun ca, procedura de dat in judecata poate fii initiata doar de propietarii casei, nu de rudele acesteia (tu si sotul), adica, doar de parintii tai.

Eu cred ca vecinii stiu asta si de aceea nu se intimideaza de tine sau sotul tau.

In plus, tu nu esti propietara acolo, decat dupa decesul parintilor, ca atare, nu este casa ta si nici propietatea ta, asadar nu ai cum sa-i obligi, fortezi sau ameninti, pentru ca legal, nu ai nici un drept.