| MănumescAndra1999 a întrebat:

Vi se pare normal ca iubitul meu la varsta de 29 de ani, sa aibă totul in comun cu părintii? In afară de casă ..desi nu e a lui in acte, l-a lasat sa locuiasca în ea care este lipita de casa lor...
Cum ziceam..curtea comună, gradina comună, centrala comună, animalele comune, facturile comune, etc

Daca i-aș spune ca nu m-as simti bine intr-o astfel de atmosferă, el mi-ar zice ca nu avem unde sa stam ca trebuie sa accept daca vreau sa fiu cu el.

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa te gindesti serios in cazul asta la casatorie, pentru ca, vrei - nu vrei, implici in ea si familia iubitului tau. Totul tine de cum te intelegi cu viitorii socri, daca esti in relatii bune, nu ar trebui sa fie nici o problema, dat fiind ca el isi are totusi casa lui, daca insa nu esti in relatii bune, e riscant, depinde de cum sunt ei, daca se vor baga sau nu intre voi, luind mereu apararea odorului lor, si aceasta pentru ca sunt foarte aproape de voi. Daca nu e nimic intre tine si ei, eu zic sa incerci sa te apropii de ei, sa vezi in ce fel de relatii vei fi, dupa doar cateva intilniri iti vei da seama aproximativ cu cine ai de-a face, si vei sti ce ai de facut.
Totul tine de compromis. Nu cred ca a ecistat cineva care sa nu fi facut mai mult sa mai putin compromisuri in legatura cu cel ce il iubea. Daca stii ca nu te vei simti bine, trebuie sa te gindesti serios daca poti face fata. Nu poti sa ii ceri sa plece pe undeva cu tine, isi are totusi casa lui, si e o situatie nefericita pentru tine in ce priveste socrii, deci ramane sa te gindesti ce impact ar avea asta asupra ta.

| darrio2007 a răspuns:

Si care-i problema? Nu-ti place cauta pe altul. La 19 ani ai tai ai toata viata inainte. Sau iti pare rau ca nu ai cum sa pui mana pe ce ar trebui sa fie al lui?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca vrei sa iti distrugi tineretea, sa iti irosesto cei mai frumosi ani din viata, mutate la el. fata mosului, la varsta ta ar trebuie sa te distrezi, sa studiezi si sa iti gasesti un baiat cu bani care nu sta cu mami si tati. daca accepti sa te muti cu el toata viata ta va fi MONITORIZATA 24/24, 7 zile/ saptamana. Mama lui nu iti va scapa NICI O MISCARE. daca esti studenta si vei locui cu el, neavand venituri, fereasca sfantul ce te asteapta. stai in banca ta si traieste clipa, viata e scurta dragilor, priviti ce vremuri traim, ce nu traim acum nu vom trai niciodata

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu-i asculta pe cei care te sfatuiesc sa faci compromisuri. viata e prea scurta pentru asa ceva, pacat de tineretea ta, dedicate studiului si distractiei si lasa loc altei fete sa fie carpa de sters pe jos

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ceva normal si foarte comun, odata ce parintii au construit casa, gradina, curtea, menita sa fie locuita de intreaga lor familie (incluzand copii si famiile lor).
Nu inteleg de ce esti atatd e surprinsa... cand de sute de ani se obisnuieste ca in casele mari, copii sa traiasca alaturi de parinti si bunici. Iar in casele si goposdariile foarte mari, tariesc chiar 3 generatii.
Este un pic diferit fata de cei de la oras, unde nu a fost spatiu suficients a se faca case f mari sau unde copii au cumpaart apartamente.

Faptul ca iubitul tau are casa lui, chiar daca nu este pe numele lui, nu-i un impediment pentru nimeni, dimpotriva, este un ajutor enorm sa ai o casa pe gratis in zilele astea.
Nu poti spune ca nu te simti bine in casa lui, odata ce nu ai incercat macar sa locuiesti acolo.
De dragul lui, poti afce compromisuri, ca nu-s e intampla nimic.
In casa lui, faceti curat si o mentineti doar voi doi, dar in curtea comuna si cheltuielile comune, participi si tu, asa cum este normal si corect.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact ce incerc eu sa explic, fata odata mutata acolo devine carpa de sters pe jos a casei pentru ca nu produce nimic si automat trebuie sa fie recunoascatoare ca are asemenea privilegiu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aveam prieten călugăr cu stagii la Roma și Vatican, doctorat în teologie și medic psihiatru, preot, acum decedat. Fiindcă era considerat sfânt de către mulți, de aici până la Paris, mergeau la el și îl rugau să îi cunune. Ca să accepte îi punea să jure inainte pe amândoi, că, vor respecta întocmai versetul din Biblie.
---
Matei 19:5-6. Şi a zis: Deaceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de nevastă-sa şi cei doi vor fi un singur trup.” Aşa că nu mai sunt doi, ci un singur trup. Deci ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.
---
Dacă jurau, îi cununa el, dacă nu, îi trimitea la plimbare.
De ce făcea asta? Căci din înțelepciunea lui de preot și duhovnic, consilier spiritual, știa că o asemenea căsătorie are șanse de succes, iar invers, nu.
Așa că, dacă pentru el este normal să stea lipit de părinții lui, astea sunt șansele de viitor, nefecire pentru amândoi. Nu degeaba poveștile populare abundă de răutatea lui mama soacră. Așa că, să îi pui în vedere. Te măriți cu mine, plecăm amândoi în altă parte și ne construim de la zero un cămin și o familie. Dacă nu, nu.

| SilentRain a răspuns:

Pfff voi femeile astea...
Și dacă nu are omul alta posibilitate? Tu știi cât ajunge o chirie pe luna +facturi?
Atât timp cât îți vezi de patratica ta, și nici alți nu se baga în treaba ta, eu nu vad o problema enorma în asta

| Marius22222222222 a răspuns:

Aiurea rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mentalitate tipica/stil de viata traditionala, Insa nu e ok pentru secolul 21.
Generatiile ar trebui sa locuieasca separat.
Cred ca este rolul femeii sa atraga atentia, sa incerce schimbarea Deci Spune-i pe fata nelamurirea.

| brokxy a răspuns:

Stiu si eu specimene dinastea.....barbatii de genul nu vor reusi niciodata in viata daca au nevoie de parinti ca sa supravietuiasca

Răspuns utilizator avertizat
| xXxIulyanSangeDeCalxXx a răspuns:

Puneti tu gard.

| MănumescAndra1999 explică:

Țin să cred că unii dintre voi nu mă înteleg.
Logic ca am stat acolo aproape o săptamana..si ai lui il suna de 100 de ori. daca se intampina o problema, il suna si el mă lasa pe mine si se ducea la ei.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru MănumescAndra1999):

Atunci fugi cat vezi cu ochii mai bine suferi o perioada si iti revi, decat toata viata carpa de sters pe jos