| Florin_Suhan_Aurel_1998 a întrebat:

Daca is in curte cu un vecin si eu am firu de net lipit de casa lui si el nu mai vrea sa im primeasca firu sa il taie si curtea e comuna primeste amenda sau?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti cu cei de la firma ta furnizoare de internet, sa posteze astfel cablul incat sa nu atinga peretele casei vecinului.
Cablul se poate posta si aerian, intre doua console, cu cablu de otel de sustinere incorporata.
Totodata, este bine sa ceri acordul SCRIS ai tuturor vecinilor unde instalatiile tale se vor monta sau inlocui de acum inainte...

| Florin_Suhan_Aurel_1998 explică (pentru Bula):

Multumesc de raspuns. Funda ☺☺☺

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O fi curtea comuna dar casa lui nu este comuna.
De la poarta trage firul la casa ta, nu la a lui.

| darrio2007 a răspuns:

Daca el este abonat si tu nu, iti poate taia firul. Si iei si vreo amenda.

| Florin_Suhan_Aurel_1998 explică (pentru darrio2007):

Eu am fir de la stalp si firu trece pe langa casa lui...

| darrio2007 a răspuns (pentru Florin_Suhan_Aurel_1998):

Am inteles. Daca o face este pasibil de amenda.

| Începătorul988 a răspuns:

Nu o sa primeasca nimic. Puteai spune lu' nenea care ti-a tras firu' sa nu ti-l traga p'acolo, si sa il traga pe casa ta, nu pe casa lui vecinu'.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cel mai bine e sa iei legatura cu cei de la firma care ai netul sa le spui ce sicum si o sa se rezolve cumva