| SingleForOne a întrebat:

Doar de curiozitate.
De ce partidele politice au locatii intr-o alta cladire unde au afisat printr-un baner partidul care este stabilit in acea locatie?
Activitatea politica se desfasoara in acea cladire personala sau in primarie si alte locuri destinate astfel?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si in ce cladire ai vrea sa aiba?
Partidele politice sunt organizatii separate de unitatea teritorial-administrativa (comuna, oras, municipiu, judet) in care functioneaza subunitatea unui partid (organizatie comunala, oraseneasca, municipala sau judeteana) si isi desfasoara activitata in sediile pe care le inchiriaza in unitatea administrativa-teritoriala) in care functioneaza.
Nu confunda activitatea de partid cu activitatea administrativa a unor membri de partid alesi sau numiti in diferite functii.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Partidele parlamentare au dreptul la un sediu din partea primăriei. Dacă primăria n-are de unde le da își găsesc ele un sediu. Oricum plătesc chirie. Ca să le pice ceva parlamentarii își închiriază locuință liberă pe care primesc chiria ce este plătită din suma forfetară primită de ei. Partidele neparlamentare se descurcă mai greu. Ei n-au de unde fura bani.

| goguPatent a răspuns:

Activitatea partidului nu are legatura directa cu activitatea administrativa a celori alesi din partidul respectiv. Sunt lucruri total diferite.

Cum e USR acum, ei nu au functii publice la nivel national. Unde ar trebui sa isi desfasoare activitatea ca si partid?