| aXy99 a întrebat:

Ce parere aveti despre partidul comunistilor?
Cum a putut un astfel de partid sa fie infiintat si sa aiba candidati la alegerile parlamentare, avand in vedere ca art. 8 alin. 2 din Constitutie interzice clar partidele politice care nu respecta principiile democratice?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Raspuns: chestiunea s-a judecat la CEDO si statul roman a pierdut procesul.

| aXy99 explică (pentru doctorandus):

Ai dreptate, am gasit acum hotararea CEDO.

In cazul in care este cineva interesat: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=67998

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ma intereseaza, de altfel nu ma intereseaza nici un partid.
Si pesemne Statutul partidului respecta prevederile constitutionale si cele din legea partidelor politice, astfel nu ar fi fost acceptat de tribunal.

| DeyCj a răspuns:

Acest partid respectă principiile democratice.Una e doctrina de stânga(comunistă) şi alta e ceea ce s-a asimilat eronat în mintea românului, şi anume comunism=Ceaușescu=dictatură=antidemocrat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cine ți-a spus că partidul comunist nu respectă principiile democratice? Comumismul nu înseamnă neapărat dictatură.

| aXy99 explică (pentru sadrian46):

Da-mi un exemplu concret de regim comunist care respecta principiile democratice.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Kibutzul din Israel.

| zilog a răspuns:

In TEORIE comunismul este un lucru teoretic foate bun
problema apare atunci când unii vor să fie mai egali de cât alții
atunci când "unde e putere nu mai e nevoie de dreptate"
" unde e putere nu e nevoie de dreptate"

ce faci in cazul asta in care mulți pe mâna căror ajunge puterea doresc să profite pentru ei să ia ei o felie maimare
ce faci in cazul in care " cine împarte parte își face "

ce faci in cazul in care apar dictatori
ce faci in cazul in care o ia razna si depapeaza dictatorul
ce faci in cazul in care cățelușii slugile dictatorului incep să vrea și ei pe spatele poporului câte un hotel al lor câte un oraș al lor să devină baroni locali

Asa că nici in democratie nu sunt toate lucruile roz
dar barimi in democratie isi mai dau unul altuia la gioale
se mai toarna unul pe altul la DNA
mai e bagat câte unul la pârnaie
CÂT DE MULT AȘ VREA SĂ VĂD ȘI CONFISCAREA AVERILOR CELOR CE AU FOST BĂGAȚI LA PÂRNAIE

Pe scurt : " eu cu cine votez!?" Agamiță Dandanache o scrisoare pierdută!

" PLEACĂ AI NOȘTRI
VIN AI NOSTRI
NOI RĂMÂNEM TOT CA PROȘTII!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar un nume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te intreb, PSD sau AUR nu sunt tot de principiu comuniste? Comunismul inseamna doar ideologia prin care totul sa fie la
comun. Sa fie egalitate, sa aiba toti o casa, un job. Ca e executat prost mai mereu e alta poveste, dar ideea e buna(intr-o lume ideala).

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Ba da, dar nu asa pe fata.

| laflame a răspuns:

Oamenii din Romania cunosteau nivelul de trai din tarile estice, comuniste si evident ca prin alegeri democratice si corecte, partidului comunist i-ar fi fost imposibil sa ajunga la putere.

Astfel, cand Romania a fost invadata de URSS, iar Regele Mihai a fost şantajat să semneze actul de abdicare la 30 decembrie 1947, multi rusi au fost pusi in pozitii cheie ale statului, aparand coruptia la nivel inalt respectiv directionarea majoritatii voturilor catre Partidul Comunist.

| zilog a răspuns (pentru laflame):

Si acum nu e coruptie!?
A am uitat că nu ma avem țară și nu mai avem de ce să ne plângem pentru că nu mai avem ce apăra că e vândută și făra paznici la fronitere asta inseamnă că e câmpia noimănui dar a românilor sigur nu mai este. Cu ce mă ajută pe mine statul dacă am vie dar nu am drum să ajung la vie ci trebuie să merg 10 Km prin junglă terenuri părăsite pe un drum impracticablul aututurismelor sa ajung la via mea