| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Doar pentru cei cunoscatori: Cum procedez pentru a-mi pune drepturi de autor pe o denumire/ nume de organizatie?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Alea nu se numesc "drepturi de autor", ci "marca înregistrată". Începe cu înregistrarea mărcii la OSIM, pe urmă o înregistrezi pe UE, pe urmă pe SUA. Toate astea costă, iar dacă n-ai fost primul ai pierdut jocul. De asemenea nu se pot înregistra cuvinte banale, cum ar fi "castraveți murați" și "varză a la Cluj".

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Confunzi "drepturi de autor" cu inregistrarea unei marci la OSIM.