| catalin29 a întrebat:

Doresc sa inmatriculez masina mamei mele pe numele meu. Masina este inscrisa in Italia. Ce acte am nevoie pentru asta? Mentionez ca mama mea nu poate veni in tara.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti face un contract de vanzare-cumparare sau de donatie.
Mama ta poate fi reprezentata si de o alta persoana, prin procura speciala autentificata de un notar public sau de o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia. In procura trebuie precizate scopul si datele celeui imputernicit.

| AgathaRo a răspuns:

Contract vanzare-cumparare/factura, talonul si cartea masinii.
La RAR faci omologare, autentificare, noxe, carte. La administratia financiara platesti taxa, la impozite o treci in evidentele fiscale, platesti impozit si taxa de inmatriculare, la cec platesti taxa talon. Dupa care mergi cu dosarul complet la ghiseul politiei. Dosarul trebuie sa cupinda : Dovada achitarii taxei de mediu, autentificarea, asigurare, contract cv/factura, chitante taxa inmatriculare, chitanta taxa talon, copie CI proprietar, cerere TIP inmatriculare completat. Pret 500 euro +- la vechicule cu motoare 1.2/1.4.

| MeConstantine a răspuns:

Nu poti sa inmatriculezi o masina fara sa fie fizic masina in Romania sad Deoarece se fac poze la masina si se ia serialul de pe motor. Desigur cineva avizat iti poate da toate detaliile.

| catalin29 explică:

Masina ii la mine acum. Daca fac un contract de vanzare cumparare si trec toate datele dupa buletinul mamei mele si semnez eu in locul ei, are cv?laughing) stiu ca suna ciudat dar altfel nu am cum sa fac pana la Pasti cand o sa vina mama mea in tara. Ideea ii ca imi expira asigurarea pe masina in 13 martie... si nu vreau sa o mai platesc in Italia(ii cam scumpa)