| rusnacvalentin a întrebat:

Doresti ca R.Moldova sa se uneasca cu Romania

Răspuns Câştigător
| adrew a răspuns:

Da eu cred ca trebuie sa ne unim, si Transnistria tot trebuie sa o unim, R.Moldova si Transnistria reprezinta un punct strategic militar pentru Rusia, deci unirea tine de securitatea Europei

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu.Cea mai valabila masura ar fi ca Romania sa invadeze Molodva si s-o anexeze pentru un timp, s-o curete de ce are mai bun(desi nu cred ca are resurse) si dupa sa se care, in stil american.N-avem cum sa ne unim; natia moldovenilor e rusificata, spalata pe creier, e la nivelul Romaniei din 1940 la mai toate nivelurile, Romania ar avea nevoie de 150-170 de miliarde de euro pe care sa ii pompeze in republica, s-o aduca la standarde cat de cat decente, banii nu ar fi destui, ca multi moldoveni sunt extrem de saraci si ar trebui trecuti la categoria celor asistati social in Romania et caetera.Motivele sunt mai multe, dar o unire nu e nici viabila, nici benefica, nici necesara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan categoric trebuie sa fie nu.
In momentul in care cele doua tari se vor uni, vom avea parte de o migratie in fata careia autoritatile si noi oamenii nu putem face fata.

Se strica piata locurilor de munca, oameni care vor dormi pe strazi, in fapt acei oameni din MD vor doar sa fuga de saracia tarii lor.

Nu ne intelegem noi romanii acum intre noi, iti dai seama cum o sa ne intelegem dupa unire, cu exeptia barbatilor care abia asteaptasa insoare fara batai de cap cu vize si cetatenie.

Citeste acest articol, ai putea ramane uimit.
http://m.protv.md/......ituat.html

| MARIUS0987 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca avem o istorie comuna cu Republica Moldova, vorbim aceeasi limba, desigur cu mici diferente, iar influenta rusilor asupra asupra Moldovei este una negativa, si creeaza instabilitate politica si sociala, dovada si nemultumirea aratata de popor in ultimi ani, consider ca e doar o chestiune de timp pana se va unii Romania cu Moldova. In clipa de fata nu ar fi profitabila pentru nimeni unirea, noi inca depindem de gazul rusesc, si de multe alte resurse, iar unirea cu Moldova nu ar face nimic altceva decat sa strice relatiile diplomatice cu Rusia, ori noi, o tara mica, din lumea a treia, nu avem capacitatea pentru a ne opune unei puteri mondiale precum Rusia. Ar fi frumos, ca idee, personal imi doresc asta, dar nu se va intampla in viitorul apropiat!

| tafli a răspuns:

O unire nu poate avea loc decat in context european, adica prin aderarea R. Moldova la UE sau o unire proprie-zisa, prin devenirea R. Moldova ca parte a Romaniei, asta daca ambele parti sunt de acord- cu toate ca moldovenii, si nu doar cei de etnie rusa, au inceput sa aiba o oarecare constiinta nationala!

| ivana1ivonovici a răspuns:

Tu vrei dar nu vor Rusii.

| Ssssst a răspuns:

Nu! Ar strica pestisorul...puppy dog eyes