| Alina_9161 a întrebat:

Dragi prieteni, vin in fata voastra cu o problema. Sunt navestista, iar conpania care ar trebui sa asigure transportul nu vine in localitate decat in unele dimineti...Vine dupa-amiaza, insa nu si dimineata, desi programul lor mentioneaza ca ar trebui sa vina si dimineata. Este o problema ce persista inca din luna iulie, insa nimeni nu a sesizat nimanui; problema este ca acum a inceput scoala si serviciul multor oameni. Da-ti-mi va rog un sfat deoarece cu vorba buna nu am rezolvat nimic.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Compania de transport, la data primirii licentei de transport pe traseul respectiv, a prezentat si orarul curselor, pe care este obligata sa-l respecte. Parerea mea este ca toti navetistii sa incercati o rezolvare amiabila cu firma, trimitandu-le o scrisoare in care prezentati situatia si le cereti sa respecte programul curselor. Le puneti in vedere ca daca nu o sa respecte programul veti fi nevoiti sa va adresati organelor competente, respectiv la Autoritatea Rutiera Romana, care a acordat licenta de transport, precum si la Oficiul pentru Protectia Consumatorilor. Daca nu rezolvati asa situatia, atunci va ramane doar reclamatia la cele doua organe. Succes si numai bine!

| Azm a răspuns:

Fiecare firma de transport persoane are un grafic pe care este obligata sa-l respecte. Fa o reclamatie la Autoritatea Rutiera Romina, de acolo obtin firmele de transport traseele si licentele de transport.