| Đ._Mäņuel_Sañdu_1993 a întrebat:

După cât timp dispar dosarele penale având in vedere că-s minor?
1. Furt penal
2. Vătămare corporală (cred nu s-a termina încă )

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dosarele penale nu dispar.
Persoanele se scot din evidenta cazierului judiciar in cazul masurile educative definitive (acestea sunt pedepsele pentru minori de peste 14 ani), dupa trecerea unui an de la executare, conform L.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
g) a trecut un an de la data executării măsurii educative;"