| Joker3134 a întrebat:

Dupa cati ani de munca in politie poti sa iesi la pensie? Ca de exemplu daca te angajezi la 26 nu cred ca poti iesi la pensie la 45.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.223/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16.(1) Au dreptul la pensie de serviciu pentru limită de vârstă militarii, poliţiştii şi funcţionarii publici cu statut special, în activitate, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
  a) au împlinit vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă;
  b) au o vechime efectivă de cel puţin 25 de ani, din care cel puţin 15 ani reprezintă vechimea în serviciu.
  (2) Vârsta standard de pensionare pentru limită de vârstă, prevăzută la alin. (1) lit. a), este de 60 de ani. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta lege."
In prezent varsta standard de pensionare este de 57 ani.