| vasile999 a întrebat:

Dupa parerea voastra cand se va realiza unirea cu basarabia uni experit spun ca un 2018 si planul de unire cu basarabia emis in 2016 de parlamentul romaniei are plan tot in 2018 parerea vostra care este?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca acei experti sunt foarte optimisti.
Cred ca unirea se va face atunci cand macar cca 55% din cetatenii RM vor fi de acord cu aceasta si la putere vor fi unionisti convinsi.

| Cortex a răspuns:

Moldova e condusa in mid indirect de catre Rusia.Cine crezi ca o va castiga, Rusia sau Romania?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

In 2016 s-a facut in sondaj de opinie si chestia e ca, ei nu vor sa se uneasca cu Romania. Sunt foarte multe diferente culturale, zone in care se vorbeste foarte putin romana. Ei tind mai mult spre Rusia. Plus ca nu este asa de usor, Republica Moldova e destul de mare, ar fi nevoie de un plan si o administratie foarte buna. In primul rand, nici nu ne-ar ajuta cu nimic unirea.

| MateiT a răspuns:

Sper sa se uneasca. E asa stupid sa fie separata de noi. Dar banuiesc ca trebuie si ei sa ridice putin stadardul ca sa fie acceptati in ue

| SkittlesP a răspuns:

Parerea mea este dupa 2025

| Kcristtian a răspuns:

Fiind din Rep. Moldova pot zice ca sunt sanse mici ca sa ne uni. Mai ales ca Transnistria nu va accepta in veci sa se uneasca. Sunt multi anti-unire. Sunt si oameni care isi doresc unirea ca si mine. Chisinau e plin de rusi infecti. Balti, alt oras mare tot e plin de rusi. E si Gagauzia care tot nu isi doresc unirea, deci prin 2100 se va face unirea

| ValentinOrlov a răspuns:

O mare parte din moldovenii din Republica Moldova nu doresc unirea cu Romania, deci, slabe sanse ca aceasta unire sa se intample intr-un viitor apropiat.