| raducmic a întrebat:

E corect sa primesc amenda 180 ron si 6 puncte de penalizare pentru ca nu mi-a ars un far?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este corect. Ai dreptul sa te deplasezi astfel pana la primul service.
Later edit: faza cu farul din stanga este valabila numai pe timpul noptii.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru lumina pe stanga te arde si e corect, a fost nesimtit ca te-a amendat in loc sa te atentioneze, fiind ora pranzului. Probabil voia spaga sau nu i-a placut ceva la tine. Dar de ce mergeai cu lumina aprinsa la ora 13? Trebuie dupa noul cod rutier?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, farul de pe ce parte? Ai avut becuri de schimb la tine? Amenda este OK, dar nu stiu in ce conjunctura ai luat-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sorindaniel, am prieteni care au fost "arsi" pentru lipsa luminii pe dreapta, fara nici o urma de blandete laughing Stiu ca de regula, iti recomanda sa-l inlocuiesti, pe cel din dreapta, nu te amendeaza. Legea spune ca esti obligat sa asiguri macar iluminatul dinspre axul drumului, nu? Dar, ce mai la deal-vale. Cand vrea "politianul" sa te faca, te face! Bafta-n trafic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ora 17 m-a oprit agentul rural. lumina afara. faza scurta pe partea stanga nu mergea, nu am avut nici sa-l inlocuiesc pe loc. in schimb aveam pozitia si proiectorul pe stanga. m`a costat 360 lei ( fara la jumatate in 48 de ore )... nu este dreptul meu sa o platesc la jumatate?

| raducmic explică:

Sa fiu mai exact :in jurul orei 13 mergeam pe E574, venind din Brasov in directia bretcu, iar in comuna Ozun am fost oprit de un "domn" politist pe motiv ca nu imi ardea farul stanga! l-am inlocuit pe loc (becul big grin) dar tot mi-am luat amenda 360 ron(180 ron in 48 ore) si 6 puncte de penalizare. chiar nu inteleg ce vina am eu ca becul s-a ars in timp ce ma deplasam... oare trebuie sa ne oprim din km in km sa verificam toate becurile daca ard sau nu? mai inteleg daca era noapte... sad merita oare sa fac contestatie la amenda primita? mersi