| anonim_4396 a întrebat:

E ilegal sa detii numarul de pe cardul altcuiva si sa-l folosesti fara ca acesta sa stie?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste furt.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur ca este ilegal.

| Frank51 a răspuns:

Nu poți folosi cardul altcuiva decât dacă ai acces și la telefonul lui, ceea ce face această acțiune să fie tâlhărie, abuz de încredere, furt, și toate acestea sunt ilegale.

| SilentRain a răspuns:

Suna a furt

| LPCTSTR a răspuns:

Este ilegal. Se numeste furt calificat si se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

| johnnny123 a răspuns:

Este ilegal ca cineva sa-si faca o copie a cheii de la casa ta si din cand in cand sa-ti intre in casa si sa ia ce vrea de-acolo?

Pana si un copil de 5 ani intelege notiunea de "furt", dar tu se pare ca ai dificultati.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuu
cum ar fi ca banii tai munciti sa tii cheltuiasca altul?
TI-AR PLACE?!?

| DonEduardo a răspuns:

Da, 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar numarul cardului, cel din 12 cifre?
Cu numarul nu poti sa faci cine stie ce, cred. Poate doar sa pui bani pe el.
Iti mai trebuie si numele si prenumele persoanei, codul CVV cel din 3 cifre de pe spate si data expirarii cardului in caz ca faci cumparaturi online ca sa poti plati.
Si in plus daca persoana respectiva are configurata aplicatie pe telefon pentru a autoriza plati online nu vei putea sa faci nimic pentru ca va primi mesaj pentru a autoriza o plata. In momentul ala isi va da seama si nu vei putea face mai nimic.
Sper ca am inteles corect intrebarea ta. Daca nu, revino cu feedback.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum pui tu bani pe card folosind numarul de pe card?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca este administratorul unei bănci online, la el nu ai nevoie de autorizație să plătești ceva laughing

Se umple tpul de experți sa moara jibilan.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Salut,

Cu numarul de card al unei persoane mergi la ghiseu la o banca si ceri sa depuna o anumita suma.
Fac asta de aproape 2 ani sa trimit bani cuiva si nu am avut nevoie de IBAN.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mi voie sa nu te cred

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Iti dau. Mergi si intreaba si putem sa mai povestim.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi banca si eu merg sa intreb... aaa da si ma si feresc de ei in conditiile in care codul de pe card este o data secrete pe care orice banca te sfatuieste sa nu il dai la nimeni, Ar fi culmea sa faca ei tranzactii de la persoane necunoscute.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu ai nevoie de codul CVV ca sa depui bani in contul cuiva. Ai nevoie doar de numarul de card si numele persoanei respective.
Poti sa mergi la BCR.