| KuraiKookie a întrebat:

E legal sa casatoresti 2 tipi fara ca acestia sa vrea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In majoritatea tarilor nu este legal, fapta constituie infractiunea de bigamie, la fel si in Romania, conform Codului penal, citez:
"ART.376.Bigamia
  (1) Încheierea unei noi căsătorii de către o persoană căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Persoana necăsătorită care încheie o căsătorie cu o persoană pe care o ştie căsătorită se pedepseşte cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă."

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite,, culturi'' sau anumite comunitati este destul de des practicat acest tip de casatorie aranjata de parinti. Pana la urma urmei, NU este vorba de legalitate ci de interese sau obiceiuri. big grin

| doctorandus a răspuns:

Depinde de care legi vorbesti, de ex. legislatia din Biblie prevede ca pedeapsa pentru violarea unei fecioare este casatoria.