| andreeaandra989 a întrebat:

la cati ani este legal sa te casatoresti? Va rog fara jigniri si raspundeti sincer dau fundita, pup ❤

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la 16 ani in sus cu aprobarea parintilor sau un motiv legal ( ai ramas gravida). De la 18 ani nu mai trebuie nici o aprobare. http://legeaz.net/......casatoriei

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform articolului 272 din noul cod civil in capitolul 2 INCHEIEREA CASATORIEI in sectiunea intai sunt prevazute conditiile dupa cum urmeaza : 1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani; 2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului. 3. ) etc.

Detalii: http://legeaz.net/......casatoriei

| Emilian65 a răspuns:

Odata cu implinirea varstei de 18 ani.

| Doub a răspuns:

18 ani.
Casă de piatră!

| R0R0 a răspuns:

18 ani.

| Lawliet14 a răspuns:

Fata stie ce vrea, dar daca da de un barbat rau, e de rau!

| andreeaandra989 explică (pentru Lawliet14):

Nu este barbat rauwinking

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru andreeaandra989):

Inca odata repet, ma rog la sfanta icoana care plange ca parintii sa actioneze eficient si sa anunte politia

| andreeaandra989 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ba tu esti prost in **** mea sunt majoraa doamne ce lume idioata ( ma refer la unii )

| andreeaandra989 explică:

1 la mana nu am cerut astel de parerewinking sa fie la tine acasa asa draga eu nu te-am jignit si am mai mult decat ai zis tuwinking vezi-ti de viata ta

| iLoveFanta a răspuns:

La vîrsta de 18+