| girl1994 a întrebat:

E permisa relatia dintre 2 frati o matusa si o nepoata?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara, nepoata este fiica matusii?
O relatie, chiar sexuala, nu este ilegala dar este imorala.
Cat despre casatorie este interzisa, daca sunt rude de sange si nu prin alianta, deoarece sunt rude de gradul III, cu matusa si de gradul IV cu "nepoata"(de fapt, daca aceasta este fiica matusii sunt veri primari), conform Codului civil 2009, republicat in 2011, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens."
Regula s-a aplicat daca din relatia dintre rude de gr.IV au rezultat copii si daca nu exista impedimente medicale, de aici necesitatea unui avz medical. Numai bine!

| mona a răspuns:

E permisa relatia de prietenie dar nu si de altceva

| girl1994 explică (pentru mona):

In niciun caz nu-i posibil mai mult decit prietenie?

| mona a răspuns (pentru girl1994):

Pai sunteti rude de sange si nu cred ca cineva din familia ta ar fi de acord

| gfghn a răspuns:

La ce te referi?

| girl1994 explică (pentru gfghn):

Daca se poate ajunge la casatorie?

| downdl a răspuns:

Sigur ca da poate fi o frumoasa relatie de prieteniewinking

| girl1994 explică (pentru downdl):

Dar mai mult de atit nu se poate?

| downdl a răspuns (pentru girl1994):

Se poate si mai mult. conditia e sa nu afle nimenihee hee

| girl1994 explică (pentru downdl):

Dar casatoria se poate asta ma intereseaza?

| Amani a răspuns:

Eu nu inteleg chestia asta...Prietenie,ce vrei mai mult?