| anonim_4396 a întrebat:

E rușine să fii sărac?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i rusine sa fii sarac, dar este al naibii de rusine sa fii PUTOARE si PUTUROS, asteptand de la bietii parinti si bunici sa fii hranit, imbracat si intertinut, in loc sa mergi la munca si sa castigi un salariu cinstit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Singura rusine e sa nu vrei sa muncesti cand ai acesta capabilitate.

| ReddY25 a răspuns:

Deloc

| StrongHeart a răspuns:

Nu e rusine, frate. Nu este o rusine sa fii sarac, dar, cu siguranta este o suferinta.
In viata, e mai bine sa fii sarac, dar sa ai cunostinte, sa cunosti o limba straina, o meserie, sa ai o indemanare, e mult mai important decat sa ai bani multi dar sa nu ai nimic in cap.
Pentru ca vei castiga o paine indiferent de vremuri, pe cand bogatul ce si-a facut banii furand va muri de foame cand se va intoarce roada, pentru ca semanat vant si va culege furtuna.

| RxTx a răspuns:

Nu e rușine sa fii sarac
E rușine sa furi
Sau sa mănânci din gunoaie
Eu nu cred ca esti foarte sarac
Hai sa vedem cât de sărac ești?

Uite eu in clasa a 6-a și a 7a băgam picioarele in pungi si puneam carton pe talpa pantofilor pentru ca era la fiecare picior o gaura in talpă pâmă la asfalt de mergeam cu degetul mare de la picior pe asfalt

Câmd ajungeam acasa mama ma batea rau cu furtunul de la masina de spălat cu cureaua si cu lingura de lemn sa plec
Oriunde in lume

Mâncam doar puțină pâine cu apă caldă ci cu vegeta

Nu aveam bani de ulei când aveam cartofi

Când aveam cartofi nu aveam pâine

Mâncam puțin

Dacă aveam un singur ou il împărțeam cu fratele meu
Mâncam eu jumătate și el jumătate.

Tușeam nu aveam bani de medicamente

La geacă nu aveam fermoar ci o legam cu o funie in loc de curea pe deasupra.

Ghiozdanul era o servieta de a bunicului veche

Și acum imi aduc aminte ca intr-o zi am mâncat 2 felii de șuncă presată și mi-sa părut cel mai bun lucru pe care l-am mâncat vreo dată.

De multe ori nu știam când o sa mor de foame

Dar in afara ca ma culcam ne mâncat
Mama ma si ameninta dupa bataie că dacă mai vin acasă ma omoară ea că imi pune otravă in ureche câmd dorm
Că mă sufocă asfixie cu perna in somn
Că imi înfige un ac in gât si câ nu o să mai ma trezesc viu
Si nici politia nu o sa isi dea seama cum ma omorât.

Si dupa ce că îmi era foame rău de tot si eram si bătut nici măcar nu puteam să dorm de fircă că mă omoară
Așa că stăteam și eu în pat mă prefăceam că dorm și de multe ori vedeam cum răsare soarele si eu nu dormisem

| Emma30555 a răspuns (pentru RxTx):

Cum ai reusit sa treci peste traume?

| RxTx a răspuns (pentru Emma30555):

Căutâmd un "TE IUBESC "
cu credință în Dumnezeu
Nu le-am luat ca si traume cu le-am luat ca si incercari ale vieții
Ca si examene date probe teste care să mă ajute să merg mai departe

Chiar dacă am dat si faliment câte o dată în viață dupa ce cu cunoscusem cum e sa câștigi 300 euro / zi
După ce avusesem 250 de angajați în subordine
După ce lucrasem la un sinstitut de cercetare
După ce locuisem doar eu doar amea lângă Arcul de Triumf în București pe Bd Mareșal Averescu
Am dat faliment am ajuns sa dorm in gara de Nord
Am ajuns sa merg nopțile de nebun pe străzi sa nu cumva sa ma ia politia ca posibil infractor sau sa nu ma prinda hotii de organe
Dormeam pe bănci ningea peste mine ini iera rușine cand treceau măturătorii dimineața si ma vedeau că a nins peste nine
Aveam zile in care nu imi mai aduceam aminte cand am mâncat ultima dată
Mergeam pana la gara de mord sa beau apa si sa ma spal pe dinti si sa ma barberesc cel mai grav era ca nu aveam izmene si nici un sapun tuseam nu aveam bani de pasrile
Sidaca cumva faceam un banut pentru ca mai vindeam ot artistii pladtici tablouri
Sau il mai ajutam pe un pictor sa isi faca marfa tablouri mai faceam si ru tablouri sau felicitari origami si pentru adta imi dadea 10% din vânzare
Foarte rar ceea ce imi ajungea sa cumpar tigari si bautura pentru a plati cu ele pe un alt artist plastic amic sa imi dea voie sa fac dus la el si sa imi spal hainele.
Apoi Dumnezeu a intervenit după ce statusem o iarna pe strazi si dadeam cărți de vizita la iesirea din metrou la universitate
Cu reparatii calculatoare monitoare imprimante la domiciliul clientului.

Am fost angajat la o firma R3Cable care m-au mințit că eu lucrez pentru Astral
Asa ca mi-au dat banii in prima luna
Mi-au dat 3 echipe de montatori in subordine pe care eu ii coordonam
Dimineata pe la ora 5 trebuia sa ajung la sediul de la Muncii unde liam toate contractele de internet televiziune telefonie le citeam
Eram si gestionar luam echipamentele alocam pe modem-urile respective ip-uri pe mac si mta telefonie conform contractelor împărțeam subalternilor echipamentele ce trebuiau sa fie montate trimeteam oamenii pe teren le făceam hărți sa consume cat mai puțină benzina.
Miau tras teapa cu salatiul.

Apoi am lucrat pentru o fabrica de armament pentru dezvoltarea sistemului de securitate vamală
Am mai lucrat pentru o firma de jocuri de noroc milion ubde mi-am cam stricat coloana vertebrală pentru ca jocurile egt sunt grele au 80Kg.

Apoi am mai lucrat in grrcia in Elvetia am lucrat si pentru o firma din America
Am inceput sa invat sa pun deoparte bani albi pentru zile negre asa
Ca am invatat sa merg mereua cursuri de prrfectionare cursuri postuniversitare
Sa obtin diplome recunoscute international
Am invatat ca stunci cand am un banut sa nu il mai cheltuiesc imediat ci sa fii atent sa pastrez ot zile negre.
Asa ca acum am piese componente electronice ale mele strânse ca si investitie in valoare de 6000 euro

Si mai am bani pusi de rezervă care sa imi permită să trăiesc 1 an cu minimul necesar fără fițe estravaganțe și figuri.

Prin munca

Munca il inobileaza pe om

| CleanHeart a răspuns:

Nu, sa fii sarac nu e o rusine
Rusinos este sa nu dai tot ce poti din tine ca sa ajungi mai bine

| SingleForOne a răspuns:

E rușine să stai să nu faci nimic, doar să ocupi spațiu, consumi fără să faci ceva productiv. Chiar si filosofia sau vorbirea in public este un fel de activitate, de muncă. Sărăcia și bogăția sunt subiective. Majoritatea "săracilor" muncesc zeci sau sute feluri de activități, dar sunt bogați pe altă parte.
Diferența face la dorința de a avea anumite lucruri care necesită bani, iar modalitățile de a strânge bani devin tot mai grele pentru unii oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e rușine să fi sărac.

| Dandinelle a răspuns:

Nu e,
e ca vorba aia: "nu conteaza cat de lung ai parul, important e cat si cum gandesti "
Rusinea nu-ti tine de foame. Trebuie doar sa intelegi ca portofelul nu te defineste ca om ci tu te definesti dupa cum te respecti si te porti cu tine.

| nukeyly a răspuns:

Poate din punctul tau de vedere daca te compari cu capra vecinului care e mai vesela mai verde ca a ta, de obicei.

| SuperCoolDude a răspuns:

Trãim într-o țară săracã, bro

Ăsta e standardul laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Vehuiah07 a răspuns:

Nu.