| raaaa a întrebat:

Eram acasa si eu,vorbeam de ceva timp cu o tipa,iar uneori ma enervam si poate o mai injuram,dar imi ceream scuze si niciodata de MORTI.
Dintr-o data nu mai raspundea,in fine,ne certasem,credeam ca e suparata,imi tot dadea seen pe wapp si i-am dat block,apoi o scot,ii scriu si imi da seen... la cateva minute primesc un apel,era tatal ei,imi spunea ca de unde o cunosc,daca m-am vazut cu ea,i-am spus ca de pe Facebook si ca nu ne-am vazut in realitate,amandoi suntem din aceeasi localitate dar alt oras,m-a intrebat de unde sunt,i-am zis,sicner eram cam panicat,mi-a spus ca daca ii inchid telefonul le va face rau parintilor mei, ca va veni la mine in oras la politie si ma v-a gasi,mi-a spus sa uit de nr ficei lui, Facebook ei, tot, eu am 16 ani fac 17 ea are 14 face 15, Mai pe la sfarsit tatal ei mi-a spus ca v-a da de parintii mei si ca le v-a spune cum vorbesc eu (nu e o problema asta,toti avem probleme de comportament,ai mei stiu),dar mi-a spus si ca ii par un baiat educat, apoi ne-am urat unu altuia o seara buna si am inchis. Era sa uit, a spus ca are pe telefon atunci cand o injuram de morti, dar eu m-am uitat peste tot unde am vorbit cu ea asta dupa ce am am terminat de vorbit si nu am injurat-o de morti nici macar odata.cand vorbeam cu ea am spus ca m-am abtinut sa nu o injur de morti.
Intrebarea mea e,ce se poate inampla referitor la asta,avand in vedere ca sutnem minori,iar tatal ei, daca stau sa ma gandesc, m-a amenintat cand a spus ca le va face rau alor mei sau mie, nu mai stiu exact pentru ca eram cam panicat.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu realizezi dar ai o probleme serioase: temperamentul coleric si lipsa de respect!
Daca nu-ti mai place de cineva da-i pace, dar nu jignii, nu ameninta!
Nu are importanta ca ai injurat de morti ori de vii, injuratura este considerata jignire sau ofensa la adresa celeilalte persoane. daca este mai mult decat o injuratura, posibil chiar amenintare, atunci chiar o s aia probleme serioase, daca tatal ei merge la Politie sa depuna plangere impotriva ta, aducand dovada de pe telefon.
Politia iti poate da avertizment in scris, dar la abatere repetata, tatal fetei te poate duce in tribunal si daca se constata ca esti periculos pentru fata te pot aresta, indiferent ca esti minor, si duce la un penitenciar pentru minori.