| Stropdeploaie a întrebat:

Este adevarat ca in 89 Romania nu mai avea nicio datorie externa?
Dar in prezent care este datoria Romaniei?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu avea atunci dar acum datoria Romaniei e prostia care o conduce.

| RAY a răspuns:

Nu ca nu avea,de platit Romaniei erau foarte multe tarii care i datorau multi banii, tarii din africa, asia, america de sud, in prezent datoria este de 98, 85 miliarde de euro https://stirileprotv.ro/......osale.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu avea datorii, dar nu avea nici mancare, caldura, libertate

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Datoria externă:
În 1981, Republica Socialistă România atingea vârful datoriei externe, de aproape 11 miliarde de dolari, și se afla astfel la mâna FMI și a țărilor creditoare. În urma negocierilor purtate cu cei mai mari creditori internaționali, Nicolae Ceaușescu a luat hotărârea ca România să își plătească datoriile înainte de termen. O mare parte din producția agricolă și industrială s-a îndreptat către export, ceea ce a dus la raționalizarea produselor alimentare, și s-a transformat inevitabil în interminabilele cozi la mâncare. Însă în primăvara anului 1989, președintele Nicolae Ceaușescu a anunțat că România și-a încheiat socotelile cu creditorii internaționali și nu mai este datoare nimănui. Ba mai mult, România chiar avea de recuperat datorii și avea în conturi peste două miliarde de dolari. Cu toate acestea, populația răbda de foame.

| theforceofgood a răspuns:

Da, dar oamenii erau vânduți cu totul puterii şi indirect marilor puteri. Acest fapt nu a adus niciun fel de bine sau beneficiu populației, din contră, a subjugat-o cu totul. Atunci singurul lucru important era doar instituția statului şi interesele conducerii şi a merilor puteri- poporul era doar un sclav, el conta cel mai puțin. Ceausescu ca să facă pe grozavul, pentru. interesul lui personal, a acordat împrumuturi din banii țării diferitelor țări ca Germania de est, Rusia, Libia, Egipt şi altor state, banii pentru care poporul a muncit ca un rob pentru. ca mai târzou alții să traiască "boiereste" de pe acei banii care nu au mai fost returnați niciodată, poate chiar din banii aceia rusii si-au construit super-rachete atomica cu care probabil noi vom fi rasi de pe fața pământului, ca un fel de ironie a sorții, să fim distruso cu rachete din banii munciți de poporul român. În prezent datoria României este de aprox. 68 miliarde dolarohttps://www.historia.ro/......ra-inutila