| ȚaraGalilor a întrebat:

Este adevărat că Irlanda este o țară săracă?
Am văzut că mulți ziceau că a decăzut foarte mult economic din cauza pandemiei dar am văzut că stă chiar bine!
P.S:Îmi cer scuze dacă am postat la categoria greșită!

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Irlanda saraca, glumesti! Stii cand iti dai seama ca o tara e mai saraca decat tara ta? cand vin locuitorii acelei tari sa munceasca la tine-n tara, asa ca acum te intreb cati irlandezi stii ca muncesc in Romania?
Acum facem un calcul cati lucreaza in Irlanda...
raspunsul este valabil indiferent ca te-ai referit la Republica Irlanda ori la Irlanda de Nord.

| ȚaraGalilor explică (pentru Simpatic):

M-am referit la Republica Irlanda pentru că spuneau multi că Vezi Doamne este vai de capul ei și de aia am întrebat! Cât despre Irlandezii care muncesc în România nu am auzit de niciunul!
P.S:Eu nu eram de aceeași părere că Irlanda este o țară săracă dar am intrat în dubiu când am văzut că se tot zvonea că de când cu nebunia asta de COVID-19 a decăzut foarte mult economic!

| Simpatic a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Cam toate economiile lumii au avut de suferit mai putin a imputitilor de chinezi, care ei arunca bomba si tot ei prospera intrucat echipamentele medicilor, vizierele, aparate de masurare a oxigenului, manusi de unica folosinta, masti etc vin de la ei in mare masura!

| RAY a răspuns:

România este cea mai bogata, normal ca sunt saraci acolo, noi bem si mancam mici, aia nici mici nu au, vai de capul lor, mai bine le trimitem fetele noastre asa ca alinare sufletească

| ȚaraGalilor explică (pentru RAY):

Cum am mai spus și în răspunsurile celelate, nu eram de părere că este săracă dar repet din nou mi s-a părut ciudat că spuneau mulți că a decăzut mult(economic) din cauza pandemiei!

| gabicoo a răspuns:

Tare aș vrea să fie și Românica la fel de saracă! Dar nu avem noi norocul ăsta!

| ȚaraGalilor explică (pentru gabicoo):

O să râzi dar să știi că încă suntem bogați! Dar cu ce folos că atâta timp cât este corupția la putere degeaba!

| CIaudiu a răspuns:

rolling on the floor

| ȚaraGalilor explică (pentru CIaudiu):

Înțeleg că este o întrebare foarte idioată dar dacă vrei să știi am pus-o pentru că intrasem în dubiu când am văzut că se tot spunea de la un timp că a decăzut economic foarte mult! Să știi că nici eu nu eram de acceași părere că a decăzut economic dar am vrut să fiu sigur că nu este adevărat!
P.S:Nu am zis-o cu rea intenție!

| Smolbean a răspuns:

Toate tarile au decăzut de când cu Covid. Dar nu poți sa spui ca Irlanda e tara saraca. Dublin(capitala) e printre cele mai scumpe orașe din Europa. Unde exista bani, exista și taxe. Deci oamenii de acolo au venituri destul de măricele. Plus ca turismul e destul de bun. E o tara îngrijită. Nu vad de ce ar fi o tara "săraca".

| ȚaraGalilor explică (pentru Smolbean):

Din cauza asta am întrebat pentru că am auzit că Irlanda stă foarte bine din multe puncte de vedere(în special capitala Dublin) dar mi s-a părut ciudat când am văzut că ziceau ăia că este săracă și din cauza asta am întrebat pentru că știu că pandemia asta a creat multe probleme!

| Smolbean a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Ca sa spui ca o tara e săraca, trebuie sa te uiți la drumuri, locuitori, locuri de munca, analfabetism, turism, etc. Apoi, după ce au analizat aceste aspecte, poți sa spui cum și ce se întâmplă acolo. O scădere a economiei nu face o tara saraca.

| ȚaraGalilor explică (pentru Smolbean):

Crede-mă că m-am uitat și la aceste aspecte(l-am întrebat și pe frate-miu pentru că a avut cursă acolo și mi-a spus că stă foarte bine dpdv al traiului)
P.S:Văzusem un studiu care spunea că doar 6% din populația Irlandei trăiește în sărăcie!

| radualmasan a răspuns:

Irlanda este pe lista tarilor cu cel mai mare GDP per capita din UE, are salarii mai mari decat in Germania. Cum sa fie saraca? Este drept ca aceasta criza Covid a creat multe probleme, insa nici asa incat sa o saraceasca.

P.s. AVEM irlandezi si la noi, dar aia vin sa faca business, sa ne mulga, nu sa munceasca pe camp la capsuni laughing)

| ȚaraGalilor explică (pentru radualmasan):

Știam asta dar când am auzit tâmpenia asta de la mulți m-a băgat puțin în ceață sincer!

| radualmasan a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Acum sincer. ce te astepti dupa o criza globala. Efectele se vad. Doar la noi se trag betoane in mai toate orasele, peste parcuri, peste sptii verzi. Deci suntem bogati! laughing

| ȚaraGalilor explică (pentru radualmasan):

Asta clar!rolling on the floor))

| radualmasan a răspuns (pentru ȚaraGalilor):

Mie mi se pare Irlanda o super tara, mult mai buna decat UK dpv al banilor. Insa clima pfff... nori, ploaie si vant. Dar daca nu vrei in centrul Dublinului, in orasele e chiar ok chiria. Iar cand nu faci plaja, mergi la peste caci AI CE PRINDE!