| Henrypericolpublic a întrebat:

Este adevarat ca nu am voie sa merg cu bicicleta in parc?
Eu ma plimbam fara treaba si un politist s-a luat de mine ca nu aveam voie si am vazut ca se lua si de copii si de batrani.
Eu nu cred ca e specificat undeva sa nu mergi pe trotuar sau in parc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru circulatia pe trotuar exista interdictie, conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
c) să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"
Mersul prin parc este permis cu exceptia cazului cand circulatia pe biciclete este interzisa expres prin indicator de interdictie.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania pana si politistii sunt handicapati. Pe trotuar circuli numai in cazul in care in zona respectiva nu e traseu pentru biciclisti iar in parc oamenii ies ca sa faca miscare atata timp cat circuli cu maxima precautie nu vad de ce te-ar opri.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Pe trotuar cam e interzis.

În parc cred că depinde.