| Stropdeploaie a întrebat:

Este adevarat ca Sadoveanu, era un Comunist, loial lui Ceausescu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ceausescu nici nu era la putere cand Sadoveanu era deja decedat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sadoveanu, ca să își poată menține poziția socială, și ca să nu fie declarat scriitor burghez, a mimat colaborarea cu comuniștii și a scris câte ceva pe placul lor, de exemplu Mitrea Cocor. Nu este un episod perfect din viața lui, dar el rămâne totuși un mare scriitor român clasic care merită respectat. El a decedat în 1961, iar Ceaușescu nu era la putere atunci.

| gelu1970 a răspuns:

Era moșier.
Din câte știu de la persoane ce au trăit in acea epocă, a pus botnițe oamenilor ce ii culegeau viile. Poate nu a fost comunist convins, insă un fiu de târfă cu siguranță era.
Nu iși merită locul de mare scriitor așa cum il țin românii.

| FaraNumePls a răspuns:

Doar se dadea pe langa ei laughing

| EvilMayDie64 a răspuns:

Ceausescu a venit la putere in 1965, Sadoveanu a murit in 61, deci n-avea cum sa-i fie loial in mod direct; Ceausescu pe atunci se ocupa cu directia politica a armatei. Si nu cred ca a fost loial comunistilor, doar ca, a trebuit sa se plieze pe regimul lor avand in vedere cati intelectuali au ajuns prizonieri ai Securitatii in perioada respectiva.

| kokoshelukubarbă a răspuns:

Fals, el era mai mult cu fratele Adolf