| ussser00112001 a întrebat:

Este ilegal sa faci un cont de Instagram in care sa ii avertizezi pe altii in legatura cu o persoana care nu este persoana publica? De exemplu daca un prieten de ai mei a fost jefuit de cineva, dar nu are dovezi este legal sa faca un cont de Instagram pe care sa avertizeze alte persoane in legatura cu persoana care l-a jefuit? Este legal sa foloseasca poze cu persoana respectiva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, persoana respectiva il poate da in judecata, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate si sa solicite o suma de bani drept daune morale.