| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal sa folosesti secvente video dintr-un film pentru a crea un alt film?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Depinde, daca vrei sa vinzi noul film creat atunci ar fi ilegal, atata timp cat e gratis si specifici in descriere despre secventa video, nu vad o problema.

raspuns 2. Teoretic tot ce folosesti si nu e al tau fara acordul proprietarului este ilegal!

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Tu ce crezi?
Există legi că nu ai voie să folosești fără aprobare, munca altora.
Trebuie să ei aprobare și eventual să dai niște bani pentru a utiliza secvențe din acel film.
Este de discutat cu unii pricepuți în domeniu, că dacă tu ești un copil care face un film pentru colegii lui de clasă și nimeni nu vede filmul nu are rost să te complici, foarte mult.
Oricum trebuie să scrii explicit de la începutul filmului, că ai folosit secvențe din filmul cutare... făcut de...

| cryssu2008 a răspuns:

Acum depinde unde vrei sa il folosesti pe filmul creat de tine. Daca il folosesti pentru tine si atat nu ti se intampla nimic, dar daca il folosesti la unele prezentari in public, da este ilegal. Iti trebuie acordul scris din partea realizatorilor pentru a-l putea lua si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiferent de scop,daca nu ai acordul proprietarului, acesta poate face plingere, solicitind daune materiale consistente pentru folosirea acelor secvente.Numai bine.