Întrebare recomandată | Razvan-valentin_Ionita_1975 a întrebat:

Este legal ca administratorul blocului sa imi opreasca apa daca am restanta la intretinere fara niciun document legal?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, asa cum nu este legal ca tu sa nu-ti platesti restantele.
Legal este sa te dea in judecata si apoi sa te execute silit. In acest caz va trebui sa platesti mai mult, la restante se vor adauga cheltuielile de judecata si de executare, in plus suma penalitatilor va creste.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Documentul legal este tabelul care se afiseaza cu intretinerea, semnat de administrator, presedintele de asociatie si juristul asociatiei, persoane investite legal.
Urasc rai platnicii, care cred ca daca ei nu platesc, fraierii o sa dea banii si pentru ei.In fiecare luna,aceasta intretinere cuprinde anumite costuri,care nu pot fi amanate:apa, curentul pe scara si lift,femeia de serviciu,compania de gunoi,salariile personalului de la asociatie, cheltuielile comune pe sediul asociatiei (chirie sediu,telefon, curent,gaz,rechizite,etc).
Toate acestea trebuiesc platite luna de luna,ca daca se intarzie se percep penalitati pe care tot toti locatarii le suporta. Fara discutii!
In mod normal, daca administratorul ar respecta legea, la trei luni de restanta poate sa te dea in judecata si sa scoata apartamentul la licitatie.
Dar, se pare ca au luat-o cu binisorul, poate ca intelegi de vorba buna. Daca nici cu apa oprita nu-ti platesti datoriile...atunci iti meriti soarta.Sa stai in boscheti, ca acolo nu te costa nimic!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ce ai vrea sa ti facă? Sa te pupe? Esti rau platnic si face bine ca i ti taie apa, dar cevrei sa te lăfăi moca? plăteste ti datoriile si după aia nu mai are nimeni ce sa ti taie.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, dar poate să te dea în judecată că nu plătești.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este legal deloc.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Lista de intretinere este un document legal. Poate ca-n statutul asociatiei este prevazuta o asemenea actiune ca sa te impiedice sa acumulezi restante care sa le dauneze celorlalti. Ca banuiesc eu ca de ceilalti din bloc nu te intereseaza.
Asa ca da, este. Si foloseste comunitatii din care tu poate ca nu ar trebui sa faci parte.